Politické strany loni spolykaly od státu miliardu a půl

Praha – Téměř miliardu a půl vyplatil stát loni politickým stranám. Největší sumu si přitom odnesli stejně jako rok předtím zástupci ČSSD, a to 161,3 milionu korun. Hned za nimi pak byla ODS, která obdržela 119,7 milionu. Oběma nejsilnějším parlamentním stranám příspěvek meziročně klesl. Celkem stát podle ministerstva financí dal politickým stranám a hnutím 494,8 milionu korun, což je přibližně stejná částka jako loni.

Třetí nejvyšší státní příspěvek dostala podobně jako v minulých letech KSČM, které stát vyplatil 65,8 milionu korun. Za nimi skončila TOP 09 s příspěvkem 53,2 milionu korun a Věci veřejné, které získaly 30,5 milionu korun. Starostové a nezávislí, tedy partnerské hnutí TOP 09, vyinkasovali 4,7 milionu korun.    

Ze stran, které se při posledních volbách nedostaly do sněmovny, dostala od státu nejvíce KDU-ČSL - 27,1 milionu korun. Strana práv občanů - Zemanovci obdržela 9,2 milionu, Suverenita - Strana zdravého rozumu 7,4 milionu korun.    

Strany a hnutí, které získaly v posledních volbách do sněmovny alespoň tři procenta hlasů, měly loni nárok na stálý příspěvek ve výši šesti milionů korun. Za každou další desetinu procenta hlasů se straně připočítává 200 tisíc korun. Nad pětiprocentní hranici se příspěvek dál nezvyšuje. Dotace na mandát poslance nebo senátora činí ročně 855 tisíc korun. Za krajského nebo pražského zastupitele dostávají strany ročně 237 tisíc korun.