Po volbách se poražení vracejí k „normálu“, někteří míří i do politiky

Praha - Prezidentská volba skončila, neúspěšní kandidáti se vracejí ke svému normálnímu životu. Někteří se vrátili ke svým původním politickým povinnostem - do Senátu nebo europarlamentu - jiní se začínají připravovat na další volby. Další se chystají na dovolenou, jako například Jan Fischer, který připouští i úvahu o vlastní politické straně. Politiku opustit nechce ani Táňa Fischerová, se svým Klíčovým hnutím chce prorazit do sněmovny.

Jeden z favoritů prezidentského klání Jan Fischer sice během tří dnů opustí svoji kancelář, ale politiku pravděpodobně nikoli. Připouští dokonce i myšlenku, že by si založil vlastní stranu, o politiku se totiž podle svých slov zajímat už nepřestane. Co přesně bude dál dělat, chce ale nejprve promyslet na dovolené. Fischer je momentálně bez práce a letos 13. září by mohl odejít do důchodu. To ale nechce. Účasti v prezidentském klání nelituje. „Těch 850 tisíc hlasů v prvním kole a třetí místo, to já nepovažuju za neúspěch,“ řekl v rozhovoru pro ČT.

Tři další kandidáti se k politice vrátili hned. Například Přemysl Sobotka dnes na výkonné radě řešil vnitrostranickou situaci v ODS. Zuzana Roithová se vrátí do europarlamentu a Jiří Dienstbier k senátorské práci. Zůstává i nadále ve vedení ČSSD, ale ambici stát se na blížícím se sjezdu předsedou strany nemá. Obhajovat chce pouze místopředsednickou funkci.

Jiří Dienstbier
Jiří Dienstbier

A vstříc politice kráčí také Táňa Fischerová. Se svým Klíčovým hnutím chce prorazit do Poslanecké sněmovny. „Nepochybně budeme kandidovat v příštích volbách do sněmovny, uvidíme, kolik nás bude a jaká bude šance, ale rozhodně s tím počítáme,“ přiblížila své plány Fischerová. A podobné plány má i Jana Bobošíková se svojí Suverenitou.

Naopak další angažmá v politice vyloučil Vladimír Franz. Odjel na dovolenou a pak se vrátí ke svému umění, mimo jiné komponování. 

Video Co dělají poražení kandidáti
video

Co dělají poražení kandidáti

A jak vypadají volební účty prezidentských kandidátů? 

  • Miloš Zeman získal na kampaň téměř 13 milionů korun. Na účtu mu zůstalo asi 1,5 milionu.  
  • Nejdražší byla kampaň Karla Schwarzenberga, který nashromáždil 33 milionů korun. Na jeho účtu nyní zbývá přes pět milionů korun.
  • Na konto Jana Fischera dorazilo přes 22 milionů korun - druhá nejvyšší suma mezi všemi hradními uchazeči. Zbyly ale jen desítky tisíc.
  • Víc než 16 milionů měl k dispozici Jiří Dienstbier - z bezmála tří, které neutratil, je ale potřeba doplatit ještě řadu faktur. 
  • S výrazně nižší částkou si vystačil Vladimír Franz - z necelých čtyř set třiceti pěti tisíc mu na transparentním účtu zbyla pětistovka.
  • Něco málo přes 700 tisíc pak investovala celkově šestá Zuzana Roithová - ušetřit dokázala skoro 42 tisíc.
  • S nejskromnějším příspěvkem absolvovala kampaň Táňa Fischerová - příjmy zhruba 138 tisíc korun, aktuální zůstatek 35 tisíc.
  • Kandidát ODS Přemysl Sobotka vydal na jeden získaný hlas vůbec nejvíc peněz - ze sumy přes 12 milionů teď zbývá necelých 700 tisíc.
  • Nejméně úspěšná kandidátka Jana Bobošíková v kampani hodně šetřila - alespoň podle údajů z účtu - ze 150 tisíc zůstalo 110.