Významný sponzor VV měl připravit svou klientku o miliony

Litoměřice - Advokát Daniel Musil, jeden z významných sponzorů politické strany Věci veřejné, čelí dalšímu obvinění. Jeho klientka Jitka Podpěrová ho podezírá, že během společné dovolené v Dubaji nelegálně odčerpal z jejího účtu 5,5 milionu korun. A jak se to mohlo stát? Pomohly nadstandardní vztahy Musila s úřednicí v bance, která mu měla pomoci schválit falšovaný podpis klientky. Na advokáta Musila se zaměřili Reportéři ČT.

Podnikatelka Jitka Podpěrová, pro kterou Musil pracoval jako právník, ho obvinila, že v roce 2009 připravil její firmu o 5,5 milionu, určených na dostavbu bowlingového klubu v Hoštce u Litoměřic. „Splácím úvěr, který nemohu čerpat, mám napůjčované další peníze. Doplatila jsem na svou důvěru a přátelství s panem doktorem Musilem,“ uvedla Podpěrová.

Musil podle Podpěrové odčerpal peníze z jejího účtu v bance Volksbank během společné dovolené v Dubaji. Jitka Podpěrová kontaktovala banku a policii až po dvou letech, Musilovi prý důvěřovala. Jejich vztah byl natolik úzký, že se Jitka Podpěrová v únoru 2009 dokonce zaručila svým hotelem za osmnáctimilionovou půjčku, kterou si Daniel Musil vzal.

„Nadstandardní vztahy“ s úřednicí banky

Podle finančního arbitra Musil neměl k čerpání peněz oprávnění. Jitka Podpěrová získala ze spisu, který k jejímu případu vede finanční arbitr, e-maily dokumentující nadstandardní vztah Musila s úřednicí banky Volksbank, která mu měla pomoci stvrdit falzum podpisového vzoru bez přítomnosti ostatních osob uvedených v dokumentu. Vzor byl navíc schválen až zpětně, den po odčerpání peněz. Paní Podpěrová nedala k převodu peněz souhlas, její stížnost na banku Volksbank ovšem finanční arbitr zamítnul kvůli promlčení. Musil se ke kauze odmítl vyjádřit, neboť je součástí právního sporu. Policie věc prověřuje pro podezření z podvodu, ale dosud nikoho neobvinila. Podpěrová se chce odvolat.

Novináři se o advokáta Daniela Musila zajímali už na jaře 2012, když vyšlo najevo, že patří k nejštědřejším sponzorům Věcí veřejných. Firmy spojené s Musilovou advokátní kanceláří darovaly straně Věci veřejné 18,17 milionu korun. Tedy víc než polovinu všech firemních darů, které partaj přiznala v účetnictví. Svým jménem zaštítil i dary, které pocházely od firem ovládaných z daňových rájů. Sedm sponzorů sídlí přímo na adrese Musilovy právní firmy. Musil sám daroval Věcím veřejným 500 tisíc. Loni na podzim se pak stal jedním z patnácti zatčených v kauze daňových úniků, které dosáhly výše 230 milionů korun.