Ústavní soud dal invalidovi šanci na náhradu nákladů za péči

Brno - Ústavní soud vyhověl stížnosti Karla Martináka, jenž při nezdařené operaci nosní přepážky utrpěl trvalé poškození mozku. Martinák tak má ve sporu s frýdecko-místeckou nemocnicí novou šanci na úhradu nákladů na péči. Muž v minulosti v jiném sporu získal 2,5 milionu korun jako základní náhradu za ztížení společenského uplatnění. Když však jeho opatrovnice žádala náhradu nákladů na péči ve výši 40 tisíc korun měsíčně, tak neuspěl.

Případem se musí znovu zabývat Krajský soud v Ostravě, který v roce 2011 rozhodl, že náklady na obslužnou péči nelze podřadit pod žádný z nároků na náhradu škody na zdraví. Občanský zákoník podle ostravských soudců umožňuje nahradit náklady léčení, nikoliv zajištění pomoci při životních úkonech poškozeného. Ústavní soud to ale označil za nesprávný výklad. „V tomto směru jde o náklady spojené s léčením. Nejde jenom o to, aby poškozený mohl biologicky žít, ale aby i chtěl žít,“ uvedl ústavní soudce Vojen Güttler.

Frýdecko-místecká nemocnice musela Martinákovi už dříve zaplatit téměř 2,5 milionu korun a doživotní měsíční rentu 6 000 korun. Před sedmi lety se stal invalidou po běžné operaci nosní přepážky. Rodina poškozeného původně požadovala odškodnění 40 milionů korun, ale soud rozhodl o nižší částce, protože lékaři při operaci podle něj nepochybili.

Martinákův stav je neměnný, v době operace mu bylo dvacet let

Příčinou postižení byla mimořádná pooperační reakce na látky, které byly součástí anestetik. Martinák není schopen se sám o sebe postarat, potřebuje pomoc druhé osoby při nachystání jídla, oblečení i hygieně.

Podle mluvčí frýdecko-místecké nemocnice Inéz Bortoliové zdravotníci svou péči nezanedbali, ať už se po Martinákově operaci v roce 1999 stalo cokoliv. „Nikdo z nás nechce slyšet, že k zástavě oběhu může dojít i u pacienta bezproblémového. Ale i tyto případy se bohužel stávají a lékaři jim nemohou vždy zabránit. Je nám velice líto poškození zdraví mladého člověka,“ uvedla už dříve mluvčí. Dodala, že nemocnice závazek vůči Martinákovi uhradí, i když to pro ni bude znamenat finanční ztrátu.

Nejvyšší odškodné musela dosud zaplatit pelhřimovská nemocnice. Vyplatila 13 a půl milionu korun za nepovedený porod z roku 2001, po kterém zůstal postižený chlapec. Více než čtyři miliony má zaplatit nemocnice ve Valašském Meziříčí. V roce 2008 lékaři včas neurčili správnou diagnózu u tehdy dvouleté dívky, která skončila s nevratně poškozeným mozkem upoutaná na lůžku. Milionové sumy už ale padly taky ve zdánlivě méně závažných případech. Třinecká nemocnice vyplatila bezmála dva miliony za to, že zanedbala péči o pětiletou dívku se zlomenou rukou. Kvůli chybě lékařů s ní nemůže hýbat.