Ministr Blažek popírá desítky chyb v amnestiích

Praha - Mladá fronta DNES přinesla informaci o tom, že někteří soudci omylem pustili v rámci amnestie na svobodu i několik vězňů, kteří na to neměli nárok. Soudci prý rozhodovali v časovém presu a znění amnestie je podle některých nejednoznačné. To potvrdil ve Studiu ČT24 i trestní soudce a čestný předseda Soudcovské unie ČR Libor Vávra: "Každý soudce musí volit pečlivost na straně jedné a rychlost na straně druhé." Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se ale proti článku ohradil. Soudce Dobeš, na něhož se MfD odvolává, se podle Blažka proti vyznění ohradil. Článek prý před vydáním neautorizoval a o desítkách případů prý nemluvil. Nicméně ministr připustil, že případné chyby při provádění amnestie již nelze zvrátit.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Ondřej Němec

„Chápu mediální zájem, vyvolaný tím, že nějaký soudce říká, že jde o desítky případů. Ale tento soudce to nikdy neřekl,“ pronesl ministr. Připustil ale, že v rámci vysokého počtu amnestií mohlo dojít k některým pochybením při rozhodování o jednotlivých případech, není ale možné zobecňovat. Blažek se chce v nejbližších dnech sejít s předsedy všech krajských soudů a poradit se s nimi, jak případná chybná rozhodnutí vyhledat a jak jim v budoucnu zamezit.

Pokud by došlo k případu nesprávné aplikace amnestie, je ministerstvo připraveno podat stížnost pro porušení zákona. Podle soudce Libora Vávry jde o jedinou možnost, jak zvrátit pravomocné rozhodnutí o amnestii. „Při amnestii… nám chybí jednotný výklad nadřízeného orgánu, chcete-li soudu. Pokud bude podána taková stížnost, Nejvyšší soud bude muset podat právní výklad o aplikaci toho či onoho ustanovení amnestie,“ uvedl Blažek. 

Avšak ani v případě, že by ministr se svou stížností u Nejvyššího soudu uspěl, by nesprávně propuštěný vězeň neputoval zpátky za mříže. „Upozorňuji na jednu věc: stížnost pro porušení zákona by v tomto případě směřovala v neprospěch obviněného. To znamená - byl by tam pouze akademický výrok, neboť již nelze změnit rozhodnutí v neprospěch obviněného,“ vysvětlil nejvyšší státní zástupce Zeman.

Jiří Dienstbier:

„Když soudy rozhodovaly v takovém kalupu, je pochopitelné, že mohlo dojít k mnohem větší chybovosti, než kdyby byla amnestie řádně připravena… Pokud došlo k systémové chybě, pak především při její přípravě, a ne tolik při její aplikaci.“


Nejvyšší státní zástupce Pavel Blažek zdůraznil, že každý takový případ je nutné posuzovat „přísně individuálně“ a podle okolností každého případu volit i případné následky. Státní zastupitelství samo je připraveno iniciovat stížnost pro porušení zákona.

Deník píše o tom, že narychlo vyhlášená amnestie, o které dopředu skoro nikdo nevěděl, mohla přinést chyby v rozhodování soudců. Jen v Teplicích soudci odhalili tři chybná propuštění vězňů a podle MF Dnes budou v celé republice takových případů desítky. „Výklad k amnestii nebyl žádný, ten si museli udělat soudci sami,“ cituje deník prezidenta soudcovské unie Tomáše Lichovníka. Justiční agenda přitom ještě zdaleka není dokončená. Ministr spravedlnosti uvádí, že soudy nejsou ani v polovině.

Po propuštění se za mříže vrátilo 60 lidí

Přesně čtyři týdny od vyhlášení amnestie se podle aktuálních čísel Vězeňské služby ČR vrátilo za mříže 60 osob. Podle policejních statistik se propuštění dostali do sporu se zákonem už třistapětkrát. Z toho 177 případů tvoří trestné činy, hlavně krádeže. Ve vazbě už čeká na soud a následný návrat do vězení i Marie Lavičková alias Máňa. Z vězení nechtěla a už při svém odchodu na svobodu novinářům říkala, že udělá vše pro to, aby se mohla brzy vrátit. „Skutečně slib dodržela. Jen co se vrátila do Českých Budějovic, hned v jednom ze supermarketů odcizila kalhoty a svetr za 1 300 korun,“ řekl ČT mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

Video Amnestie tématem Událostí
video

Amnestie tématem Událostí