Středoškoláci, chcete na vysokou? Pomůže Gaudeamus

Praha – Až 80 procent středoškoláků se hlásí na vysokou školu, mnozí ale netuší, jestli by se v budoucnosti raději věnovali jazykům, počítačům nebo třeba chemii. Na čem se ale naopak většina z nich shoduje je, že by během studia rádi vycestovali do zahraničí. A právě pro ně má ředitel veletrhu Gaudeamus dobrou zprávu, studium v zahraničí se v posledních letech stává pro Čechy výrazně dostupnějším, na pražském výstavišti si navíc mohou prohlédnout nabídky univerzit doslova z celého světa.

Veletrh Gaudeamus pomůže vybrat vysokou školu

Na Veletrhu Gaudeamus, který se koná dnes a zítra na pražském Výstavišti Holešovice, si svůj studijní obor mohou vybrat nejen letošní maturanti, ale třeba i zájemci o celoživotní vzdělávání, nebo ti, kteří chtějí za studiem vycestovat do zahraničí. Budoucí maturanti pak získají informace o studiu nejen na vysokých školách, ale i na školách vyšších odborných, nebo na jazykových školách, nebo třeba o přípravných kurzech, které jim pomohou se na vysokou školu dostat. Celkem se na veletrhu představí 3 500 studijních oborů, budoucí vysokoškoláci mohou na veletrhu navštívit třeba přednášky jednotlivých vysokých škol a k dispozici jim bude i bezplatný poradenský servis.

Veletrh určený hlavně studentům 3. a 4. ročníků středních škol se koná dnes a zítra v pavilonech D a E pražského Výstaviště Holešovice. Veletrh je otevřen každý den od 8 do 16 hodin a další informace zájemci najdou na stránkách gaudeamus.cz.


Na vysokou školu se dnes hlásí až 80 % středoškoláků, tedy výrazně více než před pár lety. Nejvíce roste zájem o humanitní obory, v posledních pár letech se ale studenti vrací i k zájmu o obory technické, v nichž je také často lepší možnost budoucího uplatnění. Zájmu o technické a přírodovědné obory chce svými doprovodnými programy pomoci i veletrh Gaudeamus, jehož program Věda pro život chce zaujmout středoškoláky pro různé obory od fyziky po botaniku. Nejméně žádanými obory mezi českými maturanty pak jsou zemědělství a elektrotechnika.

Studium v zahraničí je dostupnější

Až 40 % studentů chce alespoň část svého studia strávit v zahraničí. To se poslední dobou daří stále většímu počtu studentů a nejde jen o krátkodobé výměnné studijní pobyty, Češi stále častěji v zahraničí studují i celý bakalářský nebo magisterský studijní obor. Největší zájem je o studium ve Francii a Německu, ale i v Kanadě, Spojených státech nebo třeba v Rakousku, výjimkou nejsou ani univerzity z Asie. Zájemci o studium v zahraniční najdou na veletrhu nabídky 20 renomovaných zahraničních univerzit z 10 zemí. A dobrou zprávou je, že zahraniční školy přizpůsobily českým studentům i cenovou politiku, ať už jde o stipendia, nebo i standartní cenové programy. „Za poslední roky cena studia v zahraničí výrazně klesla,“ uvedl ředitel veletrhu Gaudeamus Pavel Mikula.