Do Legislativní rady míří bývalý šéf fotbalové disciplinárky Károlyi

Praha – Legislativní radu vlády (LRV) posílí někdejší dlouholetý šéf disciplinární komise Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Alexander Károlyi a specialista na insolvenční právo Michal Žižlavský. Károlyi je podle Nečase odborník na sportovní právo či antidopingovou legislativu a v současné době působí mimo jiné jako ombudsman Českého olympijského výboru. Žižlavský je insolvenčním správcem a členem představenstva České advokátní komory. Patří také k expertní skupině S 22, která je stálým poradním orgánem ministra spravedlnosti pro oblast insolvenčního práva.

Károlyi se specializuje na právní předpisy související s oblastí sportu. Známý je ale především svým dlouholetým vlivem v tuzemském fotbale - přes 20 let stál v čele disciplinární komise ČMFS. V této funkci řešil na 20 tisíc případů. Mezi nejvýraznější patřila rozsáhlá korupční kauza v roce 2004, v níž byly postupně obviněny desítky rozhodčích i funkcionářů kvůli nabízení či přijímání úplatků za ovlivnění výsledků zápasů. 

Hodně diskusí a otazníků tehdy vzbudil hlavně fakt, že z aféry byla vytažena pražská Sparta. Bez potrestání a vysvětlování tak z kauzy tehdy vyšel i tehdejší šéf Sparty a nynější předseda českého fotbalu Miroslav Pelta. A to i přes jeho známý výrok o cinklém jaru, který v odposleších úplatky nepřímo přiznával. „Důvody pro předvolání pana Pelty v disciplinárním řízení žádné nebyly, protože policejní orgány tuto kauzu uzavřely bez toho, že by vznesly jeho obvinění,“ tvrdí Károlyi. Disciplinární komise ale mohla trestat i bez ohledu na policejní závěry. „Ty řeči se vždycky nesly, kdo je čí. Rozhodující jsou fakta a rozhodnutí,“ reagoval Pelta.

Podle vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) z nominace Károlyiho nebylo velké nadšení. Nad jeho životopisem se pozastavoval například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Nominace byla nicméně nakonec schválena díky doporučení Českého olympijského výboru. „Bezesporu patří mezi nejzkušenější sportovní právníky,“ uvedl předseda výboru Jiří Kejval.

Károlyi a korupce ve fotbale

  • Jeho osoba je neodmyslitelně spojena s řešením fotbalové korupční kauzy. Byl to právě on, v němž fotbalová veřejnost viděla muže, který vyřešil rozsáhlou korupční aféru a po zásluze potrestal podvodníky v řadách rozhodčích i klubových funkcionářů. Jiné hlasy ovšem tvrdí, že se až tak neměřilo rovným metrem a některým se vlastně neměřilo vůbec. Mezi ty patří zejména bývalí rozhodčí Milan Šedivý, Miroslav Liba či Roman Berbr. Rozruch způsobila na veřejnosti také výše Károlyiho odměn, které po vyřešení korupční aféry obdržel. Navíc, když předtím hlásal do světa, že je funkcionářem neplaceným. (zdroj: Aktuálně.cz)
  • Podle svých slov byl neplaceným funkcionářem, jedinou odměnu dostal za práci na korupční aféře – hrubého to mělo být něco kolem jednoho milionu korun.

Károlyi se údajně mohl stát i šéfem ČMFS, a to při volbách v letech 2001 i 2005 

Rodilý Slovák s maďarským příjmením v mládí fotbal hrával a krátce po absolvování právnické fakulty spojil příjemné s užitečným. V roce 1978 se stal členem disciplinární komise a o deset let později pak jejím předsedou. V disciplinárce skončil poté, co se předsedou fotbalového svazu stal Ivan Hašek. Ten v minulosti netajil, že má na fungování komise jiný názor než Károlyi. 

Jakou moc ve skutečnosti Károlyi na ČMFS má, se poprvé ukázalo v roce 2001, když se o něm uvažovalo jako o možném nástupci právě končícího předsedy Františka Chvalovského. Přestože se prý touto možností reálně zabýval, nakonec zvolil pokračování v čele disciplinární komise. Opět se o něm mluvilo v roce 2005, po obrovské korupční aféře byl její „řešitel“ na vrcholu popularity a ve volbách by měl jistě šanci.