Čeští hrdinové z Afghánistánu se dočkali ocenění

Praha - Pět vojenských policistů bylo oceněno za své působení v jedné z nejnebezpečnějších misí v afghánském Hílmandu v roce 2007 a 2008. Toto nové ocenění bojujících vojáků zavedl ministr obrany v roce 2011. Zatím ho dostalo 455 vojáků.

Jako příslušníci jednotky SOG (Special Operations Group) prováděli Češi na jihu země jednak ofenzivní operace, při nichž měli za úkol vyhledávat povstalce a vytlačovat je z dané oblasti, k dalším úkolům pak patřilo zabránit jednotkám Talibanu, aby se území znovu zmocnily. Během nasazení dobyli několik bašt Talibanu, vesnic, kde měli povstalci dlouhodobé základny a silnou podporu místních obyvatel. Během svého nasazení v provincii spolupracovali se spojenci, například Brity. SOG používal speciální techniku české výroby, především obrněné tatry.

Jednotka byla v Afghánistánu nasazena v roce 2007 a 2008. Celkem se tu vystřídaly tři kontingenty. Ocenění vojáci se shodli, že během působení v nebezpečné oblasti jim šlo o život při každém kontaktu s nepřítelem, tedy prakticky denně. Odznak dostal například vojenský medik Petr Králík. V Afghánistánu bojoval dvakrát a dostal za to i medaily za hrdinství. S nasazením života zachránil život dvěma vojákům britské armády. Ošetřoval i Miroslava Lidinského, kterého vážně zranila talibanská protitanková střela a nakonec přišel o nohu. I Lidinský převzal z rukou generála Opaty odznak za kontakt v boji. „Nakonec někdo ocenil naši práci, co jsme tam dělali,“ řekl ČT.

  • Generál Opata s vojenským policistou
    Generál Opata s vojenským policistou zdroj: Armáda ČR
  • Odznak za bojový kontakt
    Odznak za bojový kontakt zdroj: Armáda ČR

Odznak za bojový kontakt se vztahuje na všechny operace v Afghánistánu od roku 2004, dosud jich armáda vydala 455. Nejvíce jich bylo předáno loni, kdy se jednotky AČR aktivně účastnily jarní a letní ofenzivy proti Talibanu. Odznak, který je běžný i v jiných armádách, je podle generála Aleše Opaty jakýmsi symbolickým oceněním vojáka, který naplnil to, k čemu byl cvičen a vedl si dobře.

Skupinu speciálních operací vojenské policie zrušil v roce 2009 ministr obrany Martin Barták. Tehdy se mluvilo o tom, že tito vojáci opustili Brity v boji. „To, že jsme zbabělci, kteří utíkali před nepřítelem, to pro mě byla velká rána,“ uvedl Králík. SOGu se loni zastal i britský plukovník Richard Westley: „Češi stáli kolem mého velitelství a likvidovali talibance, tak jak přicházeli.“ Ze SOGu byl také Milan Štěrba, první český voják, který od konce druhé světové války padl v bojové operaci. Jeho pamětní deska je v památníku na pražském Vítkově.