Detektivové obvinili 4 osoby za účelové sňatky a převoz cizinců

Praha – Útvar pro odhalování organizovaného zločinu obvinil tři cizince a jednoho Čecha z účelových sňatků občanů z muslimských zemí a převozu migrantů do států Evropské unie. Za napomáhání k neoprávněnému pobytu v zemi hrozí pachatelům až 10 let vězení. Zátah byl podle mluvčího útvaru Pavla Hantáka součástí širší koordinované akce, při které bylo dle Interpolu v Evropě zatčeno 103 osob.

Policisté v úterý zadrželi na různých místech České republiky celkem 15 lidí ve věku 23 až 55 let. Deset z nich byli Češi, zbylých pět cizinci. Za hlavní organizátory trestné činnosti považují detektivové dva Pákistánce a jednoho Rumuna. Údajně řídili nejen aktivity místní skupiny, ale společně s dalšími pachateli mimo české území organizovali nelegální činnost v celé Evropě.

Skupina podle detektivů najímala za cenu zhruba 50 tisíc korun „manželky“ pro účelové sňatky uzavřené buď přímo v Česku, nebo v zahraničí - především v Rakousku, Belgii či Francii. Zároveň zajišťovala transfer hlavně pákistánských a indických migrantů z Dubaje, Arménie, Ázerbájdžánu, Gruzie či Rumunska do zemí EU. Cílovou destinací migrantů nebyla Česká republika, ale Rakousko, Slovensko, Polsko nebo Itálie. Částka za převoz nebyla pevně stanovená, skupina si v průměru údajně přišla na 1 800 eur (46 000 korun) za každého migranta.

Všichni podezřelí podle Europolu údajně zavlekli velký počet ilegálních přistěhovalců do EU, a to hlavně přes Turecko a státy západního Balkánu. Běženci pocházeli především z Afghánistánu, Iráku, Pákistánu, Sýrie a Turecka. Často byli převáženi v nelidských a nebezpečných podmínkách, například v prostorech pod podlahou autobusů.

V Česku případ dozoruje Okresní státní zastupitelství Břeclav. Při domovních prohlídkách zajistili policisté mimo jiné i fotokopie padělaných dokladů či mapy tras přepravy nelegálních migrantů. Nevylučují, že počet obviněných se ještě rozroste.