Praha zavřela protipovodňová vrata, na Dyji byl třetí stupeň

Praha - Třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení, byl v odpoledních hodinách vyhlášen na řece Dyji v Podhradí na Znojemsku. Průtok ale po druhé hodině kulminoval a hladina zase začala klesat. Zvýšené hladiny řek jsou i v západní části republiky. V Praze na Čertovce se po poledni zavřela protipovodňová vrata, Vltava se tu vyšplhala k prvnímu stupni. Hladiny řek stoupají pomaleji než v předchozím dnu, druhý stupeň ale nadále platí na Lužnici a Stropnici. Během dne by se kvůli odtávání sněhu mohly ještě mírně zvedat hladiny především v Plzeňském a Jihočeském kraji. Od zítřka by se mělo opět ochladit, což stoupání vody zamezí. Aktuální situaci na českých a moravských řekách můžete sledovat na webu ČHMÚ.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Viktor Chlad

Třetí stupeň již není vyhlášen nikde, ale odpoledne se na jeho úroveň vyšplhala Dyje. I ta však ještě zůstala v korytě a brzy po dosažení třetího povodňového stupně kulminovala. Výrazné zvýšení hladiny Dyje vodohospodáři na základě předpovědí meteorologů předpokládali a ve Vranovské přehradě, tedy níže na jejím toku, snížili hladinu. „Je schopna pojmout vodu z tání. Není zatím třeba zvyšovat odtok z nádrže,“ řekla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Na Mandavě ve Varnsdorfu, kde byl třetí stupeň vyhlášen včera, voda klesla zpátky na první již během noci. Druhé stupně hlásí Lužnice v Bechyni a Klenovicích a Stropnice u Borovan, kde sice večer přítok vody stagnoval, ale v noci se může situace ještě zhoršit. Meteorologové očekávají, že přiteče další voda z tajícího sněhu z hor. Kulminovat má Lužnice až v sobotu. „Připravujeme se na situaci, kdy bychom mohli dosáhnout třetího povodňového stupně,“ řekl tajemník bechyňské radnice František Stach.

Kromě druhých stupňů v jižních Čechách a na Dyji na Znojemsku platí na mnoha místech první povodňový stupeň, a to hlavně v povodí Berounky, Sázavy, Otavy, Malše, Jizery, Mandavy, Ploučnice, Cidliny a Doubravy.

Video Teplé počasí zvedá hladiny řek
video

Teplé počasí zvedá hladiny řek

Praha zavřela vrata na Čertovce, lodě nesmí na Vltavu

Prvního stupně povodňové aktivity dosáhla také hladina Vltavy v Praze. Kvůli stoupající vodě jsou vyklizeny náplavky na území Prahy 1, 2 a 5. Magistrát vyzval řidiče a vlastníky vozidel, která zde parkují, aby je odstranili. Auta, která zůstala, byla odtažena na parkoviště Těšnov, Kotlářka a Lublaňská, kde si je majitelé mohou bezplatně vyzvednout. Protože se jedná o odtahy ve veřejném zájmu, budou nevyzvednutá vozidla později bezplatně vrácena zpět na místo. Zatím to ale nepřipadá v úvahu, povodňová bdělost bude ve městě platit celou noc, meteorologové očekávají, že hladina bude dále mírně stoupat.

Kromě vyklízení náplavek Praha uzavřela i protipovodňová vrata na Čertovce. U Národního divadla zase vyrostla protipovodňová stěna. Hladina by měla stoupat až do pozdních večerních hodin. Podle hydrologů z Povodí Vltavy by ale průtok v Praze dnes ani v noci neměl přesáhnout 600 kubíků za sekundu. Kvůli zvýšenému průtoku vody na Vltavě se také zavřela loď Hermes, která slouží jako ubytovna pro bezdomovce. Své dosavadní stanoviště u Štefánikova mostu loď dnes opustial a byla odtažena do přístaviště Smíchov.

Pro všechny lodě platí zákaz vyplutí z Prahy proti i po proudu řeky. Na území města je zatím plavba možná, čehož majitelé lodí využívají k tomu, aby je přemístili do chráněných přístavů. „Vzhledem k předpokládaným hodnotám průtoku ve Vltavě bude dnes od 22.00 zastavena lodní doprava v centrální Praze, budou postavena mobilní hrazení na Zbraslavi a na Starém Městě a budou uzavřena ocelová těsnicí vrata v nábřežní zdi na Smetanově nábřeží,“ uvedlo tiskové oddělení magistrátu. Zastavily se i přívozy v Modřanech, Sedlci a Podbabě - Podhoří.

Muže u Přeštic strhla rozvodněná Úhlava

Z Úhlavy, která má kvůli tání sněhu zvednutou hladinu, zachraňovali hasiči nedaleko Přeštic na Plzeňsku muže. Zřejmě si chtěl přes řeku zkrátit cestu k chatě, strhla ho ale voda a zůstal zachycený za křoviny uprostřed toku. Jeden z hasičů se k muži ze zhruba čtyřmetrové výšky slanil, jeho kolegové je pak oba vytáhli na most. Podchlazeného muže odvezla sanitka do nemocnice. Muže v řece si všiml starosta s ředitelem bezpečnostní komise, když na mostu za Přešticemi směrem na Nepomuk monitorovali povodňovou situaci.

Nebezpečí hrozí i dál. Právě na Úhlavě, Radbuze a na dolní Úslavě se podle Lenky Boříkové z Českého hydrometeorologického ústavu mohou hladiny ještě stoupnout.

Kromě tajícího sněhu mohou k vzestupu hladin v pátek přispět i srážky. V dalších dnech by ale měly teploty klesat, což zvyšování hladin řek zastaví. Během víkendu se teploty dostanou až do záporných hodnot, meteorologové varují, že od sobotního večera se místy bude tvořit náledí. Začátkem příštího týdne se do Česka vrátí zima se vším všudy včetně sněhového nadělení.