BIS: Extremisté nyní nejsou hrozbou pro demokracii

Praha - Hlavními událostmi pro extremisty byly závěrem loňského roku krajské volby a protivládní protesty. Aktivity ohrožující demokracii v Česku se však neobjevily. Uvedla to Bezpečnostní informační služba (BIS) ve zprávě o vývoji na extremistické scéně v posledním čtvrtletí roku, kterou zveřejnila na webu.

„Bezpečnostní informační služba nezaznamenala ve sledovaném období žádné aktivity extremistů, které by z pohledu zpravodajské služby představovaly reálnou hrozbu a bezprostřední ohrožení demokratických základů České republiky,“ píše se na webu.

Zpravodajci uvedli, že pro pravicové extremisty byly nejvýznamnější událostí říjnové krajské volby. Dělnická strana sociální spravedlnosti, politický zástupce extrémní pravice, však nakonec nezískala jediného zastupitele. Strana přesto prezentovala výsledky voleb jako úspěch s odkazem na volební zisky v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji, ve kterých dostala celkem přes 18 tisíc hlasů.

„Objektivně vzato šlo spíše o nezdar. Výsledky voleb opětovně potvrdily, že ani složitá společensko-ekonomická situace v některých regionech ČR nutně neznamená vyšší podporu populistickým a zkratkovitým řešením této politické strany,“ píše BIS. Na krajní pravici byli podle kontrarozvědky aktivní zejména na internetu také Autonomní nacionalisté.

Levicová scéna: 17. listopad, Smetana, antipohřeb

Levicová scéna se hlavně připojovala k protivládním protestům spojeným s připomínkou sametové revoluce 17. listopadu. „Počet extremistů na těchto akcích byl poměrně malý a jejich aktivity průběh těchto setkání nijak významně neovlivnily,“ píše BIS.

Jedinou samostatnou extremistickou akci podle BIS tehdy uspořádali anarchisté, kteří pod hlavičkou Anarchist Black Cross zorganizovali před věznicí v Praze na Pankráci „hlukové“ protestní shromáždění na podporu „tykadlového řidiče“ Romana Smetany.

Výraznou událostí pro levicovou scénu bylo úmrtí doyena českých anarchistů Jakuba Poláka, připomíná BIS. Na jeho počest byl zorganizován tzv. antipohřeb, kterého se zúčastnilo až tři sta osob, po němž následoval pochod. Akce proběhla v klidu a bez výtržností.

Kwiecień nemá kontakty s českými extremisty

Jako závažný označují zpravodajci případ z Polska, kde policie zadržela počátkem listopadu vysokoškolského učitele chemie Brunona Kwiecieńa podezřelého z přípravy teroristického útoku. Muž ale podle poznatků BIS nemá kontakty s českými extremisty ani s jinými lidmi z Česka.

Údajný atentátník chtěl podle polské tajné služby odpálit v době přítomnosti vlády a prezidenta několik tun výbušnin před budovou parlamentu a také měl v plánu zabít dvě mediálně známé ženy. Policisty přivedla na jeho stopu analýza polských kontaktů norského masového vraha Anderse Breivika, u kterého se muž inspiroval.