Lékařská komora uspořádá protest proti úhradové vyhlášce

Praha – Česká lékařská komora chystá informační kampaň v médiích i ordinacích. Součástí bude i jednodenní protest proti úhradové vyhlášce a novému seznamu zdravotních výkonů. V protestní akci, kterou doprovodí i petice, chce občanům sdělit, že kvůli krokům ministra Leoše Hegera (TOP 09) se sníží dostupnost, kvalita a bezpečnost péče. Konkrétní podobu protestu i termín zveřejní komora příští týden.

Podle lékařské komory může řada soukromých lékařů rokem 2014 přijít o smlouvy s pojišťovnami a následně až o pětinu svých příjmů. Soukromým ambulancím totiž vyprší osmileté kontrakty. Za normálních okolností dochází k automatickému prodloužení, podle šéfa komory Milana Kubka ale ministerstvo sáhne podobně jako v případě nemocnic k plošnému vypovězení smluv. „Budou se snažit likvidovat nepohodlné soukromé lékaře,“ zmínil Kubek. Zástupci ministerstva ale obavy zmírňují s tím, že o naložení se smlouvami budou ještě diskutovat.

Kubek pozval do Prahy na dnešní mimořádnou schůzku předsedy sdružení z celé republiky a představenstva. Lékaři by si podle něj měli vynutit změnu silou. „Pojišťovny zahájily přípravu na plošné vypovězení smluv všem soukromým lékařům v roce 2014. Je to stejný systém, jako byl použit u nemocnic, a pouze vzepětí občanů i lékařů ty nemocnice před plošnou likvidací zachránilo,“ řekl Kubek ve vysílání ČT. Cílem protestní akce je podle něj zachránit kvalitní české zdravotnictví: „Může se nám to podařit pouze s podporou pacientů, a proto základem bude vysvětlovací kampaň vůči nim.“

Opatření pojišťoven podle Kubka také ztíží situaci řadě pacientů, kteří se budou hůře dostávat k lékaři. „Nám už třetí rok klesají výdaje na zdravotnictví a pan ministr se bohužel  echová jako ministr zdravotnictví, ale jako loajální náměstek pana ministra Kalouska,“ dodal šéf lékařské komory.

Náměstek ministra: Jde o poplašnou zprávu

Náměstek ministra a šéf správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny Petr Nosek ale označuje současné názory lékařské komory za „poplašnou zprávu“. Upozorňuje sice, že rámcové smlouvy uzavřené s ambulantními specialisty skutečně vyprší – o jejich prodloužení či vypovězení ale ještě proběhnou debaty. Těch se mají zúčastnit zástupci pojišťoven i poskytovatelů zdravotní péče.

Milan Kubek, prezident ČLK: „Je tam automatická prolongace, právě proto zdravotní pojišťovny plošně vypoví ty smlouvy. Budou se snažit likvidovat nepohodlné soukromé lékaře a posílit roli zdravotnických řetězců, kterým jde ministerstvo na ruku.“

Petr Nosek, náměstek ministra zdravotnictví, šéf správní rady VZP: „Každopádně je tady situace, kdy budou končit rámcové smlouvy, a podle mého názoru je třeba zasednout a debatovat, co se bude dít dál. Je tady mnoho variant, které je možno otevřít, a já odmítám slova o plošném rušení soukromých ambulancí.“


Podepisování smluv mezi nemocnicemi a zdravotními pojišťovnami už finišuje. Valná většina už nové smlouvy má, zbytek je bude mít nejpozději v půli února. Vyplynulo to ze shodného vyjádření Všeobecné zdravotní pojišťovny a Svazu zdravotních pojišťoven. Většina smluv je na pět let, v některých už jsou zahrnuty změny v rozsahu péče, na kterých byla shoda. Kde nebyla, jsou smlouvy na 18 měsíců a vyjednávání pokračuje.