Zeman začal úřadovat: Setkal se s Weiglem a Janstou

Praha - Nový český prezident Miloš Zeman začal úřadovat ve své kanceláři v pražské Loretánské ulici, kde bude přijímat návštěvy předtím, než se začátkem března oficiálně ujme úřadu. Dnes se i sešel s nynějším prezidentským kancléřem Jiřím Weiglem, šéfem protokolu Jindřichem Forejtem nebo ředitelem Správy Pražského hradu Ivo Velíškem. S Weiglem řešili organizaci prezidentské kanceláře nebo třeba březnovou inauguraci. Na projevu už prý Zeman pracuje. Mezi těmi, s nimiž se Zeman dnes potkal, byl i šéf Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) Miroslav Jansta. 

Ministerstvo vnitra dnes také potvrdilo, že šéf resortu Jan Kubice odsouhlasil udělení zvláštní ochrany pro dceru nadcházejícího prezidenta Kateřinu Zemanovou.

Jiří Weigl a Ivo Velíšek na schůzce s Milošem Zemanem
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Mezi lidmi, kteří dnes za Zemanem přišli, byl i lobbista a šéf Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) Miroslav Jansta. Média minulý týden upozornila na to, že Jansta figuroval v některých firmách společně s advokátem Vladimírem Zavadilem, který nechal v den voleb zveřejnit sporný inzerát mířící proti Zemanovu soupeři z TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi. Jansta tehdy jakoukoli spojitost s tímto krokem popřel. „S panem Zavadilem již 12 let nespolupracujeme. Znám tisíce lidí a nechápu, proč jsem nyní zmiňován v souvislosti právě s ním a touto kauzou,“ prohlásil Jansta. Dnes novinářům řekl, že chtěl Zemana pozdravit.

Ochranku mají Zemanova manželka, dcera i tvrz

Kateřina ZemanováMinistr Kubice již dříve avizoval, že návrh policie s největší pravděpodobností odsouhlasí. S návrhem na větší ochranu původně přišel Zemanův volební štáb. „Na základě mojí žádosti to (ochranu Kateřiny Zemanové) pan ministr odsouhlasil a my už budeme pouze komunikovat se členy rodiny intenzitu ochrany,“ uvedl náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel. Zemanova dcera podle něho má „určitým způsobem“ ochranku již nyní. Ochranku dostala kromě Zemana také jeho žena Ivana, potvrdil Kužel.

Prezidentského kandidáta doposud chránila soukromá bezpečnostní agentura Sub S.A., kterou dříve spoluvlastnil Kubice. Současný majitel agentury Hynek Vlas uvedl, že jejich ochrana budoucí hlavy státu skončila a policie převzala veškeré kompetence. Policejní ochranka rovněž začala střežit Zemanovu chalupu v Novém Veselí na Žďársku.


U Zemana se dnes zastavila i bývalá hejtmanka Plzeňského kraje, senátorka Milada Emmerová, která loni, ač v barvách sociální demokracie, chtěla na dobu krajských voleb přerušit členství v ČSSD a vést kandidátku Zemanovců. O angažmá ji požádal Zeman, ČSSD to Emmerové nepovolila.

Šéf ČSTV Miroslav Jansta
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek


Kdo bude v Zemanově týmu? Místo Weigla se spekuluje nejspíš o Balvínovi

Složení Zemanova nového týmu, který mu bude s převzetím prezidentského úřadu pomáhat, zatím není známo. Pouze se spekuluje, že by v něm mohli být i členové týmu volebního. Zemanovi v cestě na Hrad pomáhali Vladimír Kruliš, který působil jako manažer kampaně, mediální poradce dělali bývalý šéf Slovenské televize a Markízy Roman Lipták a někdejší mluvčí Topolánkovy vlády Jana Bartošová. Jistí jsou však pouze dva lidé. Zeman už totiž dříve uvedl, že do svého „hradního týmu“ si vezme „jen šoféra a tajemníka“.

Zemanovým tajemníkem je nyní Jaroslav Hlinovský, který dříve pracoval pro komunistického funkcionáře a Zemanova přítele Miroslava Šloufa. Podle MF Dnes Hlinovský působil ve firmě Region Invest, kterou ovládali lidé později odsouzení v miliardovém podvodu s levným bydlením H-System. Hlinovský v případu vystupuje jako svědek.

Už před druhým kolem volby Zeman uvedl, že by ve funkci prezidentského kancléře rád ponechal Jiřího Weigla. Ten ale z Hradu hodlá odejít spolu s Václavem Klausem. 

Lidové noviny spekulují, že hradním kancléřem by se mohl stát bývalý šéf ČT Jiří Balvín, který Zemanovi radil už během kampaně s mediálním vystupováním. „Mám k Milošovi vztah od dávných let, kdy jsem byl na Kavčích horách. Jde o lidský, pozitivní vztah, za který se nestydím,“ přiznal pro LN Balvín.

V Událostech, komentářích Balvín popřel, že by dostal konkrétní nabídku. „V tomto světě není vyloučeno vůbec nic, ale znovu opakuji, že Miloše Zemana si velmi vážím. Kdykoliv by chtěl jakoukoliv radu, tak mu ji dám, ale žádná konkrétní nabídka neexistuje,“ uvedl. K možnosti, že zatím dostal pouze neformální nabídku, se Balvín odmítl vyjádřit.

Video Rozhovor s Jiřím Balvínem
video

Rozhovor s Jiřím Balvínem

Nové Veselí se vrací k běžnému životu