Zeman se s Klausem a Nečasem sejde v úterý

Praha - Přestože se Miloš Zeman oficiálně stane českým prezidentem až 8. března, přípravy na přebírání úřadu jsou již v plném proudu a budou pokračovat i v dalších dnech.  V úterý se sejde se svým předchůdcem Klausem a předsedou vlády Nečasem. Včera kvůli nástupu do čela státu asi hodinu jednal s hradním kancléřem a šéfem Správy Pražského hradu. Bývalý premiér byl přesně před týdnem zvolen v historicky první přímé volbě hlavy státu, od občanů získal skoro 55 procent hlasů.

Poprvé od svého zvolení se Miloš Zeman vydá na Pražský hrad. V úterý se zde setká s Václavem Klausem, kterého v nejvyšší ústavní funkci vystřídá. Schůzka se odehraje zřejmě ve 14:00 a podle všeho bude příjemným shledáním dvou politiků, kteří se léta znají. Klaus i jeho rodina Zemana v závěru předvolební kampaně otevřeně podporovali.

Zcela odlišného ražení bude setkání, které bude následovat ještě ten den večer. Zeman bude mluvit s premiérem Petrem Nečasem přibližně v půl šesté. Podle všeho se bude jednat o první jednání mužů, mezi nimiž se v následujích měsících rozhoří bouřlivé spory. Nově zvolený prezident jen pár hodin po svém zvolení prohlásil, že současný kabinet by měl kvůli nízké popularitě odstoupit a měly by se uskutečnit předčasné volby.

Václav Klaus se sešel s Milošem Zemanem na Pražském hradě (2010)
Zdroj: isifa/LN
Autor: Ondřej Němec

„Časy nemůžeme prozatím zcela potvrdit,“ uvedla mluvčí Zemanova týmu Hana Burianová. Potvrdila však informaci z neoficiálních zdrojů o úterku jako o dni, kdy se mají obě schůzky uskutečnit. Budoucí prezident chce také mluvit se šéfy všech parlamentních politických stran.

Obsah projevu i složení týmu - stálé neznámé

Kromě schůzek připravuje Zeman i takové formality, jako je inaugurační projev. Podrobnosti o něm však nechtěl prozradit. „O čem bude? To si vyslechněte ve Vladislavském sále,“ poznamenal včera Zeman před svou novou prezidentskou kanceláří v Loretánské ulici v Praze.

Prezidentský slib musí Zeman odříkat přesně

Podoba inauguračního ceremoniálu je v rukou Miloše Zemana a jeho týmu, detaily slavnostního aktu má však na starosti vedení Poslanecké sněmovny. „My víme, co musí a on si řekne, co k tomu ještě chce nebo nechce,“ upřesnila předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová.

Zeman se například může sám rozhodnout, jestli v některých tradicích naváže na svého předchůdce Václava Klause. „Zda bude chtít, aby proběhla vojenská přehlídka, položení květin k hrobu TGM nebo položení květin k ostatkům svatého Václava v katedrále svatého Víta,“ dodala Němcová, podle které je nutné, aby nový prezident odříkal slib v přesném znění. „Nemůže se uchýlit k nějaké svojí verzi slibu. V takovém případě by slib byl považován za neplatný a prezident za nezvoleného.“


Dalším z tajemství, které musí nastávající hlava státu veřejnosti odhalit, je složení jeho hradního týmu. Dosud se jistě ví pouze o dvou lidech – o řidiči a tajemníkovi Jaroslavu Hlinovském. O zbývajících členech Zemanovy nejužší sestavy se zatím jen spekuluje.

Miloš Zeman - ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/MAFRA
Autor: Jan Zátorský

Zeman již v minulosti předeslal, že chce spoléhat na lidi ze svého volebního štábu. „Každý, jak já jsem nazval ten láskyplný slepenec, tam měl své místo, své kouzlo a odvedl tam stoprocentní výkon. Nevím, jestli dneska každá část toho slepence by zapadla do součásti Hradu. To záleží na panu prezidentovi,“ připustil Vratislav Mynář, šéf SPOZ, strany jejímž je Zeman čestným předsedou.

8. březen - střídání stráží i obrazů

Zemana také čeká důležité focení, při kterém by měl vzniknout oficiální prezidentský portrét. „Fotografování proběhne příští týden, a to bez účasti médií. Jméno fotografa bude teprve zveřejněno,“ uvedla Zemanova mluvčí Hana Burianová.

Po Klausově novoroční amnestii se na mnoha úřadech a školách na odchod současného prezidenta připravili v již předstihu, se zdí na protest sundali jeho obrazy. Prázdná místa zaplní tvář Miloše Zemana po osmém březnu.

Video Miloš Zeman se připravuje na inauguraci
video

Miloš Zeman se připravuje na inauguraci

Miloš Zeman se připravuje na inauguraci

Z12: 02.02.2013

Z Hradu na zámeček

Ve stejný den se z Václava Klause stane běžný občan. Svůj nový život zahájí cestou do Spojených států, kde se zúčastní mezinárodní konference a možná navštíví Colorado a zalyžuje si. Poté se opět vrhne do pracovní činnosti.

Klause do svých řad angažovala americká výzkumná organizace Cato Institue, jenž s ním – alespoň podle Klause – sdílí skeptický názor na globální oteplování. Bývalý prezident zde bude zařazen mezi „distinguished fellow seniors“, podobně jako nositel Nobelovy ceny za ekonomii Friedrich A. Hayek. Co přesně bude pro vlivný institut dělat, nedokáže přeložit ani sám Václav Klaus.

Vedle práce pro konzervativní think-tank se Klaus bude věnovat institutu nesoucí jeho jméno. „Intenzivně pracujeme na tom, aby byl funkční a plně zahájil svou činnost, tak aby pan prezident mohl plynule přejít z Hradu na zámeček,“ plánuje Klausův tajemník Weigl. Institut Václava Klause bude fungovat především z peněz sponzorů, největším dílem přispěl miliardář Petr Kellner.