Nečas: Turecko by mělo být plnoprávným členem EU

Praha - Český premiér Petr Nečas otevřeně podpořil vstup Turecka do Evropské unie. Na setkání se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoğanem tak Praha vykročila proti hlavnímu proudu sedmadvacítky. Ankara je přitom pro unii i pro Česko stále důležitějším obchodním partnerem.

Před rokem byl v Turecku český prezident, teď turecký premiér návštěvu opětuje. Jedním z témat je vstup Turecka do Evropské unie. Česko spolupráci Turecka se sedmadvacítkou i pokračující přístupové rozhovory schvaluje. Erdoğan připomněl, že země před „branami EU“ stojí už přes pět desetiletí. Zdržování označil za neodpustitelné.

Nečas ale zdůraznil, že podmínkou tureckého členství v unii je úspěšné splnění přístupových podmínek. Jednali dále i o obchodu, investicích i energetice. Oba ministerští předsedové se taky zavázali k podpoře společného obchodu, vzájemné turistiky nebo k výměnným pobytům studentů a specialistů. Erdoğana přijal rovněž prezident Václav Klaus, který je známý příznivce budoucího členství Turecka v EU.

Obchodní výměna Česka s Tureckem neustále roste. V roce 2011 dosáhla téměř 50 miliard korun. Turecko láká, tak jako celou Evropu, na obrovský trh a zásobárnu levné pracovní síly. 75milionová země se rychle otřepala z dopadů krize. Už předloni její ekonomika rostla o - z evropského pohledu závratných - 8,5 procenta. „Obě naše země se skutečně shodují, že ten potenciál vzájemné ekonomické spolupráce je velmi velký,“ řekl Nečas.

Turecko přešlapuje na prahu Evropy už 60 let

Turecko si je podle Erdoğana vědomo, že je ke vstupu potřeba splnit mnoho podmínek. Podotkl ale, že ani členské státy unie všechna kritéria EU často nesplňují. Mezi problémy Ankary patří například nedodržování lidských práv a potíže se svobodou médií a také kyperská otázka, neboť Turci řeckou část ostrova neuznávají.

„Česká republika patří mezi tradiční podporovatele integračního úsilí do EU a my nadále zastáváme postoj, že Turecko by po splnění přístupových kritérií mělo mít možnost stát se plnoprávným členem EU,“ uvedl Nečas. Zastáncem tureckého členství je třeba prezident Klaus. „Vstup tak velké, lidnaté, hospodářsky silné a především dynamické země by mohl změnit dnešní atmosféru v Evropské unii a mohl by přispět ke změně jejího dosavadního směřování, které vedlo k dnešní krizi, stagnaci a napětí,“ řekl loni v Turecku Klaus.

Recep Tayyip Erdoğan
Zdroj: ISIFA
Autor: APAimages / Rex Features

Čeká se na podpis memoranda o strategickém partnerství

V energetické spolupráci by měly obě země v nejbližší době podepsat memoranda o strategickém partnerství. Už dnes spolu přímo před novináři ministr průmyslu Martin Kuba (ODS) a turecký ministr hospodářství Zafer Çaglayan podepsali protokol o společném zasedání smíšené hospodářské komise. Nečas s Erdoğanem pak podepsali prohlášení o vzájemné spolupráci na bázi kulturních center.

Jedním z témat má být Sýrie. Česko letos do Turecka poslalo čtveřici armádních specialistů, posílili alianční protivzdušnou obranu neklidné turecko-syrské hranice. „Mise ve prospěch podpory Turecka je organizací NATO schválená na dobu jednoho roku, kde se budou vojáci střídat celkem ve čtyřech rotacích,“ uvedl náčelník Generálního štábu Armády ČR genpor. Petr Pavel.

Do deseti let a do dne

Například sousední Německo by si ale přálo spíše privilegované partnerství Turecka. Erdoğan se už nechal slyšet, že na členství bude čekat maximálně do roku 2023. Pak už s Tureckem unie nemá počítat. „Po padesáti letech čekání na členství v EU si Turecko zaslouží nějaký posun,“ sdělil v listopadu Erdoğan. „Uvědomme si, že na území EU žije pět milionů Turků. Pojďme tu integraci dokončit,“ prohlásil dnes. V Česku jich je kolem 1 600. Tureckým investorům už patří například nejstarší česká cestovní kancelář Čedok. Obchodují také s látkami nebo šperky.

Erdoğan se do Česka vrátil po víc než pěti letech. Tehdejší premiér Mirek Topolánek úsilí Turecka o plnohodnotné členství podpořil.

Video Erdoğan se s Klausem poradí o vstupu země do EU
video

Erdoğan se s Klausem poradí o vstupu země do EU