Důležitý svědek v kauze Toflova gangu k soudu opět nedorazil

Brno - Brněnský krajský soud znovu nevyslechl důležitého svědka v kauze takzvaného Toflova gangu. Petr Michek, který s ním měl údajně spolupracovat a následně být od jeho členů vydírán, totiž na jednání nedorazil. Michek nechtěl vypovídat v nepřítomnosti svého zmocněnce, který se jednání nemohl zúčastnit.

Je to už podruhé, co se Michek u soudu omluvil. Poprvé nedorazil kvůli pobytu v zahraničí. Kromě klíčového svědka ale dnes nepřišli ani další předvolaní, navíc onemocněl jeden z advokátů, a tak soudce jednání odročil na zítřek. Michek by měl vypovídat začátkem března.

Svědectví Petra Michka je klíčové, vypovídat má totiž k většině ze čtyřiadvaceti skutků, které obžalovaným klade státní zástupce za vinu. „Účast na organizované zločinecké skupině, zneužití pravomoci veřejného činitele, vydírání…,“ vypočítává státní zástupce Martin Brzobohatý. Michek měl s členy gangu původně obchodně spolupracovat. Pak ho ale začali vydírat a vyhrožovat mu kriminalizací i únosem dětí.

Michek byl nakonec opravdu trestně stíhán, podle něj kvůli činnosti gangu, kterému údajně za několik let vydírání zaplatil miliony korun. Třináctka obžalovaných to popírá a odmítá samotnou existenci gangu. „Rozhodně takováto organizovaná zločinecká skupina neexistovala,“ trvá na svém obžalovaný Eduard Slanina. „Nejsem člen žádného gangu,“ protestuje Zdeněk Olah.

Sto výpovědí svědků

Podle obžaloby skupina převážně bývalých policistů několik let vydírala jihomoravské podnikatele. „Maximální tresty hrozí v rozsahu od 10,5 do nějakých 16 nebo 16,5 roku,“ dodává Brzobohatý. V průběhu všech líčení chce státní zástupce vyslechnout přes sto svědků.