Podněcoval Drda k nenávisti? Drda: Je to přesně naopak

Praha - Vedení Českého rozhlasu vydalo oficiální stanovisko ke komentáři Adama Drdy k prezidentským volbám. Píše se v něm, že není možné ve vysílání rádia veřejné služby šířit myšlenky, v náznacích vedoucí až k politické diskriminaci či zákonem zakázanému podněcování k nenávisti z důvodů politického nebo jiného smýšlení. Drda zvažuje, že bude chtít po vedení ČRo omluvu. Je přesvědčen, že jeho text se právě proti šíření nenávisti vymezoval.  

„Pro aktivismus a urážení obyvatel ČR ve vysílání Českého rozhlasu místo být nesmí. Bez ohledu na to, v čí prospěch a v čí neprospěch by takové názory byly vysílány,“ píše vedení Českého rozhlasu v reakci na stížnost, kterou na Drdu podal publicista Štěpán Kotrba. Zároveň vedení rozhlasu vyslovuje obavy, že Drdův text v náznacích vede až k zákonem zakázanému podněcování k nenávisti z důvodů politického nebo jiného smýšlení. Proti této formulaci se ale Drda ostře ohrazuje. „Já bych se rád obrátil na Radu ČRo, poněvadž se tu, rozumím-li tomu správně, říká, že jsem podněcoval nenávist - a já se naopak vymezoval vůči tomu, co ji podněcuje. Chtěl bych, aby se mi ředitel rozhlasu za toto stanovisko ČRo omluvil.“

Úryvky z komentáře Adama Drdy

"Hlavní dobrá zpráva z prvního kola zní, že v českých zemích (nejen v Praze) žije víc než milion lidí, kteří nejsou stiženi stupidními předsudky, tudíž pro ně není zásadní překážka, že 'jejich' kandidát neumí perfektně česky, je to šlechtic spjatý s Rakouskem… Zjednodušeně řečeno, jde o lidi, jejichž duchovní obzor přesahuje svět Krkonošských pohádek."

„Kdyby se konal duel Zeman – Fischer, bylo by to podobné jako nucená volba mezi silvestrovským koncertem Michala Davida a poslední deskou Hany Zagorové.“


Drda v komentáři především kritizoval předsudky, které ve volební kampani padaly na adresu Karla Schwarzenberga. Sám uznává, že některá slova, jež použil, byla možná až příliš expresivní, hlavní spor se ale vede o to, kam až smí komentátor ve svém textu zajít. Publicista Štěpán Kotrba, který si na Drdův text stěžoval, argumentoval tím, že byl nevyvážený a nekorektní. „Drdův komentář korektní není. Ani omylem. Je vulgární, je sprostý, je povýšený a je primitivní. Komentátora Drdu platí jak voliči pana Schwarzenberga, tak i voliči pana Zemana. Platí jej komunisté stejně jako antikomunisté. Platí jej voliči TOP 09 stejně jako voliči ČSSD nebo ODS,“ napsal Kotrba na Britských listech.  

Drda: Žádná vyváženost jednotlivého komentáře z principu neexistuje

Tomáš Pancíř, ředitel rozhlasového centra zpravodajství, posléze Kotrbovy výhrady uznal a text byl stažen z webových stránek. „Bohužel nezbývá než uznat, že stížnost Štěpána Kotrby na povolební glosu Adama Drdy vysílanou na Rádiu Česko je opodstatněná. Text skutečně není v souladu s vnitřními pravidly Českého rozhlasu, speciálně v předvolebním období.“  Celý komentář následně zveřejnil týdeník Reflex.

Český rozhlas
Český rozhlas

Drda sám k tomu ale říká: „Pravidla rozhlasu jsou strašně snadno zneužitelná. Žádná vyváženost jednotlivého komentáře z principu neexistuje - nejde jen o politiku, nevyvážená a subjektivní je každá recenze na knihu, každá ekonomická analýza, jakýkoli vstup jakéhokoli politologa… Vážný problém je v tom, že proti každému vyhrocenějšímu názoru ve vysílání Českého rozhlasu se teď dá postupovat s podobnými argumenty a podobnými prostředky jako proti tomu mému. A vzniká tu taky zásadní rozpor: smysl médií veřejné služby je mimo jiné pomáhat svobodě, zamezit tomu, aby politická síla omezovala svobodnou diskusi - přesně k tomu tady (v zájmu objektivity) došlo.“

Paradoxně v době, kdy se řeší tato kauza, vyšel na stránkách Českého rozhlasu další komentář k prezidentské volbě. Slovník, jenž jeho autor Václav Vlk na adresu prezidentského kanidáta Karla Schwarzenberga používá, je rovněž velmi expresivní: „…  to správné Luxovské vytáčení se a hladkost, ta kluzkost při podpoře-nepodpoře vlády, trapný odchod z hlasování ukázaly, že kníže asi nebude ten morální gigant, za kterého jej mnozí slavní z pražské kavárny vydávají,“ píše Vlk ve svém včerejším komentáři.

Komentářem Adama Drdy se bude zabývat i Rada Českého rozhlasu, která bude hodnotit celé zpravodajství v době prezidentských voleb. Vedení Českého rozhlasu ale ujišťuje, že bude i nadále s Drdou spolupracovat. Tato událost zároveň nemá a nebude mít vliv na pořad Příběhy 20. století, který Drda připravuje.