NSS už má 16 stížností na volby

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) už eviduje celkem 16 stížností na uplynulé prezidentské volby. Jen během dneška jich dostal sedm. Lhůta pro zpochybnění voleb vyprší zítra, v 15 následujících dnech musí soud o všech stížnostech rozhodnout. Přezkum tak skončí nejpozději 20. února.

V úterý se na soud obrátí také nevládní protikorupční organizace Růžový panter. Původně měla stížnost podat už dnes, nakonec si ještě její představitelé ponechali čas na dokončení finální verze textu a jeho korektury. Podle jejích zástupců byla předvolební kampaň lživá a manipulativní. Porušení pravidel spatřuje Růžový panter například v celostránkovém inzerátu proti Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09). „Byl skutečně lživý, zákeřným způsobem načasovaný, aby se vlastně ten kandidát proti němu nemohl bránit, protože to už nemohl stihnout,“ domnívá se  šéfka protikorupční organizace Růžový panter Iveta Jordanová.

Miloš Zeman se od inzerátu distancoval. K jeho autorství se později přiznal právník Vladimír Zavadil. Jak Miloš Zeman, tak Karel Schwarzenberg i dnes trvají na tom, že jejich kampaň byla korektní.

Stížnosti na volby údajně podali třeba aktivista Tomáš Pecina nebo Lukáš Kohout, který se v minulosti vydával za asistenta tehdejšího poslance ČSSD Jana Kavana.

Volební stížnost může podat každý volič, kandidát nebo jeho navrhovatel. Důvodem pro podání je takové porušení pravidel stanovených volebním zákonem, které by mohlo ovlivnit výsledek volby prezidenta. Pokud by NSS návrhu na prohlášení neplatnosti volby hlavy státu vyhověl, mohl by podle zákona nařídit opakování celých prezidentských voleb, do nichž by se mohli zapojit i noví kandidáti nebo jen některé části dosavadního volebního procesu.

Nově zvolený prezident Miloš Zeman se funkce ujme 8. března.