Aktéři metanolové kauzy zůstávají ve vazbě

Zlín - Okresní soud ve Zlíně rozhodl o prodloužení vazby pro špičky takzvané lihové mafie. Za mřížemi zůstává výhradní distributor likérky Drak Robert Sedlařík a obchodník s lihem Radek Březina a jeho bratr. Soudce prodloužil vazbu i bratrům Klöselovým, kteří jsou vyšetřováni v souvislosti s metanolovou aférou. Důvodem rozhodnutí soudu je obava, že by se obvinění mohli vyhýbat trestnímu stíhání.

Bratři Miroslav a Michal Klöselovi jsou podezřelí, že způsobili oslepnutí jednoho muže a smrt dalších čtyř obyvatel Havířova. Převzali 2 300 litrů jedu, na barely vylepili etikety likérky HP Premium z Hluboček na Olomoucku, kde pracovali. Alkohol pak prodali právě do Havířova.

Oba muži sice byli zaměstnanci likérky, jejich činnost ale s výrobou nijak nesouvisí. „Byli u nás zaměstnáni jako řidiči, měli perfektní přehled o odběratelích,“ řekl spoluamajitel likérky HP Premium Pavel Hemžský. Oba bratři byli obviněni z obecného ohrožení a hrozí jim až výjimečný trest. 

Radek Březina spolu s bratrem Tomášem patří do takzvané daňové alkoholové větve. Jejich alkohol sice nezabíjel, avšak daňovými úniky stát připravili o astronomické částky. Březina je považovaný za bosse české lihové mafie. Mají mu patřit bezmála dva miliony litrů lihu, které policisté na podzim objevili v Olomouci, Valašském Meziříčí a Stojčíně na Pelhřimovsku. Na svobodu se dnes nedostal ani Robert Sedlařík, kterému patřil sklad plný alkoholu uprostřed Zlína. Jediný muž, kterého se soud rozhodl propustit z vazby, je Tomáš Pantlík, který zřejmě spolupracoval s Březinovými.

Prodejce alkoholu přiznal vinu a uhradil škodu

Jeden případ z metanolové kauzy by už mohl být brzy uzavřen. Státní zástupce Jiří Zemek z brněnského krajského státního zastupitelství totiž uzavřel s 48letým prodejcem otráveného alkoholu z Frýdecko-Místecka dohodu o vině a trestu. Muž přiznal vinu, uhradil způsobenou škodu a přijal podmíněný trest. Dohodu nyní musí schválit soud. 

Muž prodal otrávený alkohol opatřený etiketou Tuzemák. 69letý senior se sice otrávil, ale přežil. Podle lékařů nebude mít trvalé následky, nevyloučili jen lehčí poruchu zraku. Díky tomu mohl prodejce počítat s menším trestem. Dohoda stanovuje trest 20 měsíců podmíněně odložených na tři léta, náhradu škody téměř 230 000 korun pojišťovně a 75 000 korun poškozenému. 

Dohodu o vině a trestu umožňuje novela trestního řádu platná od loňského září, účelem je urychlit trestní řízení u méně závažných trestných činů. 

Metanolová aféra vypukla loni v září. Kvůli otrávenému alkoholu bylo ke konci loňského roku potvrzeno 39 úmrtí. Poškozených, tedy lidí, kteří požili otrávený alkohol, je celkem 124.