Požárům nezabránily ani povinné prohlídky komínů

Olomouc - Ani povinné kontroly komínů nepomohly snížit počet jejich požárů. Přestože od roku 2011 platí nařízení vlády, stanovující povinnost nechat si komín nejmíň jednou ročně prohlédnout, hodně lidí přemýšlí, jak nařízení obejít. V praxi dodržování tohoto předpisu kontrolovat nejde, alespoň ne v domácnostech. U podnikatelů to možné je, ale na mezery ukazuje případ z víkendu, kdy se v olomouckém baru právě kvůli špatnému odvodu spalin z kotle přiotrávilo sedm lidí.

Alespoň jednou ročně by vám měl kominík zkontrolovat komín. Toto nařízení platí dva roky. Počet požárů komínů se ale snížit nepodařilo. Proč? Podle hasičů mnoho lidí spíš přemýšlí, jak předpis obejít, než aby se zajímali, jaký má vlastně smysl. Kontrolovat a pokutovat lidi za jeho porušení nemůžou. 

„Co se týká domácností a běžných obyvatel, tam na kontrolu chodit nemůžeme,“ uvedla Nicole Zaoralová, mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru. „Bohužel se povědomí našich občanů zajišťovat si vlastní bezpečnost stále snižuje, místo aby narůstalo,“ dodal Vasil Pekar z Profesní komory požární ochrany. 

Například v olomouckém baru se o víkendu přiotrávilo sedm lidí. Jedna žena se léčila v hyperbarické komoře, teď už je v pořádku. Zdejší primář tvrdí, že pomoci mohou i maličkosti za pár stovek. „Užitím speciálních detektorů, hlásičů přítomnosti oxidu uhelnatého, lze zabránit až padesáti procentům těžkých otrav,“ uvedl Michal Hájek z Centra hyperbarické medicíny Městské nemocnice Ostrava-Fifejdy. V domech už je Češi mají, v bytech ale podle expertů často chybí.