Zůstávám nesmrtelným nepřítelem, řekl Klaus Zemanovi na uvítanou

Praha - Budoucí prezident Miloš Zeman dorazil na Pražský hrad k jednání s předchůdcem a stávající hlavou státu Václavem Klausem. Klaus s úsměvem na tváři při uvítání podotkl, že ačkoli ve volbě Zemanovi fandil, zůstává ale jeho názorovým „nepřítelem“. Již ale přislíbil i účast na dopolední části Zemanovy inaugurace. Zeman strávil na Pražském hradě přes dvě hodiny. Zeman s Klausem se také dohodli, že v poslední Klausův den ve funkci společně položí věnec na hrob prezidenta T. G. Masaryka a pak poobědvají v Lánech. V den inaugurace proběhne vedle Zemanova slibu, projevu a akce v katedrále i přehlídka čestné jednotky. Hostů bude 500.

„Miloš Zeman určitě ví, že jakkoli jsem mu v té volbě fandil, že i nadále zůstanu jeho odvěkým a nesmrtelným nepřítelem, který nesouhlasí téměř s každým výrokem, který kdy v životě udělal,“ prohlásil při přijetí nastupujícího prezidenta Zemana odcházející prezident Klaus. Během jeho slov se oba svorně usmívali, poté si potřásli rukama.

Zeman Klausovi za podporu při volbě poděkoval a dodal, že podle materiálů Správy Pražského hradu poklesl za Klausova úřadování počet „ukradených drobných předmětů“ téměř na nulu. „Je to takzvané manko, pane prezidente, a v tomto manku jsou uvedeny nemovitosti, které z Pražského hradu záhadně zmizely,“ pronesl Zeman. „Dokonce nemovitosti,“ podivil se Klaus v reakci na jeho slova. „Opravuji, movitosti,“ dodal Zeman.

Miloš Zeman:

Miloš Zeman na Hradě„Skutečně výrazné osobnosti dokážou podpořit i svého názorového protivníka, zatímco nevýrazné osobnosti podporují toho, s jehož názory totálně a plně souhlasí.“


Zeman se zřejmě zabydlí na Hradě

Budoucí prezident, který vzešel z první přímé volby, bude po svém nástupu do funkce bydlet zřejmě v prezidentském apartmá na Pražském hradě. V úvahu připadá i Lumbeho vila na Brusnici, kterou využívá i jeho předchůdce Václav Klaus. Zeman se již dříve nechal slyšet, že by bydlením na Hradě ušetřil čas.

Video Schůzka Klause a Zemana tématem Událostí
video

Schůzka Klause a Zemana tématem Událostí

UK na téma prezidentských setkání

Inaugurace v duchu slavností světských i církevních

Zeman bude 8. března prezidentský slib skládat na společné schůzi poslanců a senátorů tradičně ve Vladislavském sále. Hostů by mohlo být asi 500, přítomen bude i jeho předchůdce Václav Klaus, dále se inaugurace zúčastní zástupci státní správy a diplomatického sboru. Vedle inaugurace se zřejmě uskuteční i v katedrále sv. Víta krátká pobožnost ve Svatováclavské kapli. O tom, že by se konalo Te Deum, tedy děkovná mše, se nejedná. Zatím se předpokládá, že Zeman by se 8. března poklonil u hrobu sv. Václava, podobně jako v roce 2008 současný prezident Václav Klaus. Zeman si dále zřejmě vyslechne úryvek z Písma a modlitbu za vlast.

O detailech krátkého ceremoniálu v katedrále na počest hlavy státu a o přítomnosti hostů jednají zástupci protokolu Hradu a pražského arcibiskupství. „Tak jako předchozí prezident by se poklonil u hrobu knížete sv. Václava… Zaznít by mohl také Svatováclavský chorál,“ uvedl mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

Zeman bude v Praze podle dostupných informací úřadovat do pátku, poté zase odjede odpočívat na Vysočinu, kde by měl strávit celý příští týden.

Manželé Klausovi většinu času bydleli v Lumbeho vile
Manželé Klausovi většinu času bydleli v Lumbeho vile