Sobotka se setkal se Zemanem po deseti letech

Praha - Miloš Zeman přijal předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, ještě před stranickým šéfem navštívil nastupujícího prezidenta místopředseda ČSSD Michal Hašek. Sobotka měl možnost hovořit se Zemanem po delší době, osobně se prý naposledy setkali před deseti lety. Zhruba 2,5 hodiny mluvili o budoucnosti, nadcházející agendě nového prezidenta republiky, o názorech ČSSD na klíčové vnitropolitické otázky i některé zahraniční, shrnul setkání předseda sociálních demokratů.

Sobotka informoval Zemana o stanoviscích, s nimiž hodlá obhajovat čelní pozici ve straně. „Sociální demokracie by měla kandidovat jako samostatná politická strana. Součástí mého konceptu nejsou předvolební koalice,“ konstatoval s tím, že za cíl ČSSD pro nadcházející sněmovní volby stanovil maximální možné překročení hranice třiceti procent.

Sobotka se prý rovněž se Zemanem shodnul, že není rolí prezidenta, aby se vměšoval do vnitrostranických otázek jednotlivých politických subjektů. „Domnívám se, že není v jeho zájmu, aby oslaboval sociální demokracii. I když jsme mluvili hlavně o budoucnosti, některých otázek minulosti jsme se také dotkli,“ zmínil Sobotka.

Miloš ZemanMiloš Zeman o setkáních: „Byly to schůzky, které probíhaly v ovzduší vzájemného porozumění. Myslím, že jsem tím vystihl naprosto vše.“


Současný a někdejší předseda ČSSD se shodli na neúspěšnosti stávajícího vládního kabinetu i křehkosti koaliční většiny ve sněmovně. Sobotka pak prohlásil, že strana je připravena vyvolat hlasování o nedůvěře kdykoli, bude-li koaliční stabilita podlomena třeba vnitřními rozpory.

Před Sobotkou dorazil Hašek, prý jako šéf asociace krajů

Hašek dorazil do kanceláře zvoleného prezidenta před 15. hodinou a pozván byl jako představitel asociace krajů a zástupce hejtmanů. „Dohodli jsme se, že krátce po inauguraci přijme pan prezident všechny hejtmany a hejtmanky, uvedl Hašek po schůzce s tím, že probírali i plán návštěv nového prezidenta v jednotlivých regionech nebo třeba využívání evropských fondů regiony. “Už se současnou hlavou státu byly vztahy standardní ve vztahu k hejtmanům, troufám si tvrdit, že s Milošem Zemanem budou vztahy nadstandardní," řekl po jednání Hašek.

Zeman se dnes také nechá vyfotografovat na oficiální prezidentský portrét a v dalších dnech ho čeká setkání s dalšími představiteli vládních stran, včetně jeho soupeře z druhého kola prezidentské volby Karla Schwarzenberga.

Prezidentští kandidáti
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Zeman a sociální demokracie – přátelství na ostří nože

Miloš Zeman a ČSSDMiloš Zeman byl předsedou ČSSD v období 1993 až 2001 a stál také v čele menšinové vlády, jejíž existence byla umožněna tzv. opoziční smlouvou s ODS. Se stranou se rozkmotřil během prezidentské volby v roce 2003, kdy kandidoval na hlavu státu. Tehdy ho totiž někteří poslanci sociální demokracie v čele se současným předsedou Bohuslavem Sobotkou a Lubomírem Zaorálkem odmítli podpořit. Zeman svou porážku neunesl a Španělský sál opustil zadním vchodem. Svůj neúspěch dával za vinu řadě kolegů z ČSSD, které nazval zrádci a právě v té době nastalo dlouhé období bojů mezi Zemanem a sociálními demokraty, které vyústilo i v mnohá ostrá slova. „Nemám chuť už se do tebe strefovat, nemám chuť už se s tebou přít. Já bych byl rád, kdybychom se mohli shodnout na tom, že máme alespoň kousek úcty, který nám brání, abychom se uráželi,“ pronesl ve chvíli největších sporů na Zemanovu adresu Zaorálek. Právě toto období stranu vnitřně poznamenalo. V sociální demokracii totiž dosud existuje početná skupina straníků, která se svým bývalým šéfem Zemanem sympatizuje a nadále se k němu hlásí. Otevřeně ho podporují například Michal Hašek, Zdeněk Škromach a Marie Benešová, kterým Zeman dává přednost před dalšími členy úzkého vedení sociální demokracie. Budoucí prezident se ale nechce podle svých slov do záležitostí strany vměšovat, nadále ji ale hodlá kritizovat ve chvíli, kdy s ní nesouhlasí.


 

Bohuslav Sobotka a Jiří Dienstbier
Zdroj: ISIFA
Autor: MAFRA/PETR TOPIČ

Zeman: ČSSD musí posílit program investic

Politicky se Zeman s ČSSD shoduje třeba v zahraniční politice. Sobotka oceňuje například to, že Zeman chce jako prezident na Pražském hradě vyvěsit vlajku Evropské unie. Stejný přístup pak mají i k boji proti daňovým únikům formou majetkových přiznání.

Miloš Zeman se do sociální demokracie pustil hned krátce po volbách. Zkritizoval její ekonomický program nedostatečně zaměřený na investice a mluvil dokonce o populismu. „Chceme-li zachránit českou ekonomiku a českou společnost od zaostalosti, musíme investovat. Z krize, jak řekl jeden z nositelů Nobelovy ceny za ekonomii, se musíme proinvestovat, a právě to dnešní sociální demokracie bohužel v programu nemá,“ řekl Zeman.

Video Před Sobotkou navštívil Zemana Hašek
video

Před Sobotkou navštívil Zemana Hašek

Před Sobotkou navštívil Zemana Hašek

Vedle Sobotky se Zeman do konce týdne sejde i s dalšími vrcholnými představiteli parlamentních stran. Ve čtvrtek s ním bude jednat předseda KSČM Vojtěch Filip a místopředsedkyně Věcí veřejných (VV) Kateřina Klasnová. V pátek vpodvečer Zemana navštíví předseda TOP 09 a jeho sok z prezidentské volby Karel Schwarzenberg. Již v úterý budoucí hlavu státu navštívil předseda vlády a ODS Petr Nečas. Se zástupci třetí vládní strany LIDEM, jež je tvořena poslanci zvolenými za VV, se Zeman odmítl setkat. Stranu LIDEM podle něj nikdo nevolil.

Jednání se Schwarzenbergem se nejspíš dotkne i obsazení velvyslanectví

Brzo po svém nástupu do prezidentské funkce bude Miloš Zeman muset obsadit některá důležitá velvyslanectví. Například dosavadní šéf hradního protokolu Jindřich Forejt usedne ve Vatikánu. V Moskvě by Zeman podle deníku Právo rád viděl bývalého kosmonauta Vladimíra Remka.

Navrhovat nové diplomaty bude ale vláda, tedy především Zemanův protivník z prezidentské volby a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten chtěl do Moskvy vyslat exministra Alexandra Vondru, který ale odmítl. Usedne totiž v dozorčí radě Českého Aeroholdingu. „Žádná jména Miloši Zemanovi nenesu. Hodlám si jej pouze vyslechnout, co mi chce říci,“ uvedl Schwarzenberg.

Podle deníku Právo ale má své favority. Třeba v Berlíně Tomáše Kafku, který končí v Irsku, ve Vídni Milenu Vicenovou, aktuálně úřadující v Bruselu, nebo v Minsku aktuálně chorvatského vyslance Karla Kühnla.

Pražský hrad
Zdroj: ISIFA/VLP/Divíšek MArtin

Nové zaměstnance bude Zeman muset najít i na Hrad

Pro Pražský hrad bude Miloš Zeman muset zřejmě hledat víc nových zaměstnanců, než zamýšlel. S Václavem Klausem se chystá odejít třeba tajemník Ladislav Jakl, poradce Petr Hájek nebo mluvčí Radim Ochvat. Na Hradě nebudou pokračovat ani ředitel sekretariátu Martin Slaný a tajemnice první dámy Libuše Schmidová. O jménech jejich nástupců se zatím jen spekuluje, třeba na místo kancléře by mohl nastoupit šéf Zemanovců Vratislav Mynář.