Konec tajností: Ministr dopravy chce znát plánovanou výši mýtného

Praha - Ministerstvo dopravy předloží vládě na dnešním zasedání návrh na odtajnění materiálu, který se zabývá výkonovým a časovým zpoplatněním tuzemské sítě dálnic a rychlostních silnic. Vláda bude jednat také o pojistných plánech zdravotních pojišťoven pro letošní rok, o navýšení platů policistů v souvislosti s prezidentskými volbami či o navržení ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové na post předsedkyně Rady vlády pro nestátní neziskové organizace.

Zdroj: ISIFA Autor: Lidove noviny/Frantisek Vlcek

Podle ministerstva dopravy již pominuly důvody, kvůli kterým vláda v roce 2007 udělila dokumentu o zpoplatnění českých dálnic a rychlostních silnic nejnižší stupeň utajení „vyhrazené“. Hodlá proto dnes na zasedání vlády přednést návrh na jeho odtajnění. S tajnými materiály dopravní resort čas od času pracuje. V lednu například ministerstvo požádalo o odtajnění dokumentu týkajícího se výsledků kontrol na projektech Ředitelství silnic a dálnic a nebo také dokumentace programu ministerstva dopravy na stavbu jihozápadní části silničního okruhu kolem Prahy.

Česká vláda se dnes mimořádně sejde v Poslanecké sněmovně. Ministry nečeká příliš bohatý program, projednat by měli mimo jiné pojistné plány zdravotních pojišťoven na letošní rok. Zdravotní pojišťovny letos očekávají propad mezi příjmy a výdaji 1,947 miliardy korun. Vzhledem k omezeným prostředkům hodlají uzavírat nové smlouvy pouze výjimečně za zaniklé nebo ukončené smluvní vztahy.

Dostanou policisté za období voleb přidáno ?

Kabinet se bude zabývat také návrhem ministerstva vnitra, jež chce přidat 17 milionů korun na platy policistů, kteří zajišťovali bezpečnost při první přímé volbě českého prezidenta. Pokud vláda vysloví souhlas, který je podle zákona pro navýšení objemu prostředků pro policii nutný, přes 12,5 milionu Kč půjde na platy policistů, zbytek na povinné pojistné.

Vláda dnes projedná i návrh na sjednání letecké dohody mezi členskými státy Evropské unie a Izraelem. Dohoda po uplynutí pětiletého období umožní volný pohyb leteckých dopravců z EU do Izraele a opačně. Izrael je jednou ze zemí zahrnutých do vytváření takzvaného evropsko-středomořského leteckého prostoru, ve kterém by měl být trh letecké přepravy otevřený pro všechny dopravce z uvedených zemí.

Ludmila Müllerová a Petr Nečas
Zdroj: ISIFA
Autor: VLP

Rozhodovat má vláda také o předsedkyni a místopředsedovi Rady vlády pro nestátní neziskové organizace. Do předsednické funkce je navržena ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová, místopředsedou se má stát její náměstek Jan Dobeš. Na program by se mohl dostat také mandát pro premiéra Petra Nečase (ODS) na zasedání Evropské rady, které se ode dneška do pátku uskuteční v Bruselu.