Školské odbory moc nevěří ministrově cestě za kvalitou

Praha – Odbory ve sféře školství se staví skepticky k plánům ministra resortu Petra Fialy, kterými chce zkvalitnit výuku. Ministrovo desatero podle odborářů není podloženo nárůstem financí pro školství, kroky označují za nekonkrétní a některé si navzájem odporují. Navíc prý nemá kabinet na zlepšení dost času.

Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík považuje za nezbytné ještě vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), že školství rovněž podpoří. Podle finančních výhledů by měl příští rok klesnout rozpočet regionálního školství z 85 miliard na necelých 81 miliard korun, v roce 2015 se pak čeká snížení o další tři miliardy.

Ministr Fiala chce mimo jiné posílit matematiku a technické obory, omezit byrokracii nebo reformovat financování škol. Některé navrhované kroky, například kariérní řád, jsou přitom navázány na lepší odměňování zkušených učitelů. Odboráři také upozornili na to, že ministr slibuje podporu znevýhodněným žákům, reforma financování škol přitom počítá s co nejvíce naplněnými třídami, v nichž se problémovým dětem individuální podpory nedostane. Odbory jsou kritické i k avizovanému snižování byrokracie, část peněz na zkvalitnění výuky by totiž školy měly čerpat z evropských fondů, což pro ně znamená velkou administrativu.

Podobné výtky má také spolek EDUin, který se zabývá školstvím. „EDUin vidí rizika v ambicióznosti plánu vzhledem ke krátkému funkčnímu období současné vlády,“ uvedli zástupci sdružení. Aktivisté však ocenili, že Fialův návrh obsahuje skutečně důležité a potřebné změny.