Šťáva z Diagu nechal zablokovat miliardy zadržené Švýcary v kauze MUS

Ženeva - Ženevský soud zablokoval na popud zakladatele Diag Human Josefa Šťávy část peněz zadržených Švýcary v kauze podezřelé privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Podnikatel chtěl původně nechat zmrazit celou zablokovanou částku, tedy téměř 14 miliard korun. Ženevský soud ale povolil blokaci jen 3,4 miliardy korun. Napsal to server Českápozice.cz.

O zablokování kont informoval ve čtvrtečním vydání švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung (NZZ). „Šťávovi se musela nějak dostat do rukou obžaloba v kauze MUS. Jinak by nemohl vědět, o která konta se vlastně jedná,“ uvedl autor článku Markus Häfliger. Česká republika se proti rozhodnutí ženevského soudu loni odvolala, soud by mohl rozhodnout v příštích týdnech.

Podle deníku podnikatel zřejmě sází na to, že švýcarský soud manažery MUS odsoudí a část zablokované částky přiřkne České republice. „Jakmile by se to stalo, pokusí se Šťávovi právníci peníze z kauzy MUS Česku sebrat, ještě než opustí Švýcarsko,“ řekl serveru Česká pozice Häfliger.

Na Šťávův návrh zablokovaná částka odpovídá podle serveru Česká pozice škodě, která v případu Mostecké uhelné vznikla Česku. Je uložena na 81 kontech v pěti bankách, mimo jiné v UBS a Credit Suisse. Server uvedl, že zakladatel Diag Human chtěl původně nechat zmrazit veškeré peníze, která Švýcaři zabavili. Soud mu ale nevyhověl.

Ženevský soud o zablokování kont rozhodl už před rokem, ale podle listu NZZ bylo rozhodnutí oznámeno až nyní. Českou vládu prý o záležitosti informoval osobně švýcarský velvyslanec v Praze.

Proces s obžalovanými podnikateli proběhne podle informací serveru ve dvou etapách. První se bude konat od 13. do 24. května a druhá od 10. června do 12. července 2013. Verdikt ale zřejmě padne až za dlouho, Švýcaři nevylučují i několik let.

Proces s obžalovanými podnikateli v kauze MUS začne v květnu

Štáva je bývalým vlastníkem firmy, která vede s ČR spor o odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou. Rozhodčí nález z roku 2008 přiznal Diagu náhradu škody 8,9 miliardy korun. Podle ministerstva zdravotnictví i Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových ale arbitráž stále pokračuje. Diag má ale názor opačný a už několikrát se proto pokusil zablokovat český majetek v zahraničí. V roce 2011 nechala například firma rakouskými úřady zabavit Česku několik uměleckých děl. Ty se ale nakonec vrátily do země. 

Management Mostecké uhelné měl zpronevěřit stovky milionů franků pomocí komplikovaného systému krycích firem v desítkách různých zemí. Švýcaři kauzu vyšetřovali šest let a podařilo se jim zadržet 661 milionů franků (asi 14 miliard korun) na více než stovce zdejších účtů.

Prokuratura loni obžalovala sedm bývalých manažerů MUS a společnosti Appian Group. Jde o šestici Čechů a jednoho Belgičana. Média už dříve uvedla, že by jím měl být Jacques de Groote, bývalý vysoký manažer Mezinárodního měnového fondu a pozdější šéf skupiny Appian Group. Česku se kvůli průtahům tuzemských úřadů nepodařilo ke švýcarskému trestnímu řízení připojit. Stát však zůstává v pozici poškozeného a podal i civilní žalobu.

V Česku byli exmanažeři mosteckých dolů Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Luboš Měkota, Oldřich Klimecký a Petr Kraus obviněni ze zneužití informace a postavení v obchodním styku loni v červnu. Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. Kromě těchto peněz po nich požaduje ministerstvo financí rozdíl mezi prodejní cenou akcií MUS při privatizaci a jejich údajně vyšší skutečnou cenou. Chce také, aby byla privatizace prohlášena za neplatnou.