Obžaloba přišila osmi lidem krácení daně za miliardu

Praha – Útvar odhalování korupce a finanční kriminality, někdy přezdívaný protikorupční policie, navrhl obžalovat osm lidí, kteří měli obchodu s pohonnými hmotami krátit daň. Šest mužů a dvě ženy údajně neodvedli státu DPH v hodnotě téměř miliardy korun. Hrozí jim až desetileté vězení.

Skupina podle policie v letech 2007 až 2009 nakupovala od zahraničních společností pohonné hmoty, které deklarovala jako minerální oleje. Látky dovážela jako podmíněně osvobozené od daně z Německa a Rakouska.

„Pohonné hmoty pak skupina osob měla distribuovat již jako motorovou naftu nebo benzin řetězci sjednaných společností, které dle našich závěrů měly být pro tyto účely založené, ovšem za výrazně nižší ceny (s DPH),“ uvedl mluvčí policejního útvaru Jaroslav Ibehej. Naftu a benzin poté skupina prodávala čerpacím stanicím, daně však již neodvedla. Mluvčí dodal, že gang do ČR přivezl několik stovek cisteren, do jedné se přitom vejde přibližně 30 tisíc litrů kapaliny.

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej: „Tento případ byl jeden z prvních v rámci celé republiky, kdy se nám podařilo zjistit, že dochází k únikům na DPH při nákupech minerálních olejů z jiného členského státu EU.“


Policie v květnu 2009 zadržela dvanáct lidí, pouze osm z nich ale začali policisté stíhat. Provedli 20 domovních prohlídek a zajistili také nemovitosti, auta a peníze obviněných za zhruba 65 milionů.