Do vězení nastoupím, řekl pro ČT bývalý krajský radní Stoklasa

Ostrava – Po bývalém zástupci ČSSD v radě Moravskoslezského kraje Janu Stoklasovi pátrá policie. Čtyřicetiletý komunální politik totiž nenastoupil do vězení k výkonu sedmiletého trestu, který si má odpykat za úvěrový podvod. Pro ČT ale Stoklasa řekl, že je k nástupu do vězení připraven. Počítal prý s tím, že má k nástupu do vězení pětidenní lhůtu.

„Příkaz k dodání do výkonu trestu hledaného muže nám Krajský soud v Ostravě doručil dnes. Zahájili jsme pátrání. Nebudeme ale zveřejňovat detailní postup či případné taktiky zákroků,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

„Nechápu vůbec, kdo rozhodl, že po mně má být vyhlášeno pátrání. Už jsem s tím určitým způsobem smířen a samozřejmě trest nastoupím. Počítal jsem s tím, že na to mám 5 dnů, nicméně vzhledem k okolnostem, které se nyní kolem mé osoby objevily, spíše předpokládám, že lhůtu ani nevyčerpám a bude se snažit nastoupit co nejdříve,“ řekl České televizi Stoklasa.

Jan Stoklasa - někdejší vlivný sociální demokrat přišel kvůli kauze v roce 2010 o místo na kandidátce ČSSD pro volby do Poslanecké sněmovny. Na základě tlaku spolustraníků pak rezignoval na funkci krajského radního. Své členství v ČSSD pozastavil, zastupitelem ale zůstal. Po volbách v roce 2012 už v zastupitelstvu nebyl.


Stoklasa a jeho společník měli pomocí fiktivních faktur připravit prostřednictvím úvěrů Komerční banku a Českou spořitelnu celkem o 24 milionů korun. Zadluženou firmu pak podle rozsudku převedli na takzvané bílé koně. Zbavili se tak závazků a úvěry nikdy nebyly splaceny.

Policie hledá i exposlance Wolfa

Stále nezvěstný zůstává i bývalý sociálnědemokratický poslanec Petr Wolf; i jeho od 24. ledna hledá policie. Spekulacím o jeho pobytu v zahraničí, které se objevují v médiích, nenahrává fakt, že na odsouzeného podvodníka s dotacemi dosud nebyl vydán mezinárodní zatykač. Přesto už policie začala prověřovat, zda Wolfa neodbavilo některé z evropských letišť. Wolfa odsoudil loni 16. října Vrchní soud v Olomouci k šesti letům vězení.

Petr Wolf
Petr Wolf

Z dosavadních informací plyne, že Wolfovi okamžitě zahájili „velký úklid“; nejprve v bytě v Mariánských Horách, o dva měsíce později také v rodinném domě v Petřkovicích. Po Vánocích také sousedé v Petřkovicích Wolfa viděli naposledy, od té doby už jen jeho manželku a syny. Třicetiletý Jan dostal podle obchodního rejstříku od rodičů k Vánocům rodinnou firmu UT 2002. Právě kvůli nezákonným aktivitám této firmy byli rodiče odsouzeni. Naopak na svého advokáta si Petr Wolf od říjnového soudu čas neudělal. Ani kvůli případnému dovolání k Nejvyššímu soudu. Wolf má stále k dispozici cestovní pas.