Poslanci dovolili straně LIDEM založit si svůj klub

Praha - Strana LIDEM zřejmě bude moci založit poslanecký klub, jenž bude dostávat i příspěvky na činnost. Novelu jednacího řádu, která to umožní, schválila navzdory odporu opozice sněmovna. Předloha, která také omezuje možnost obstrukcí a podle kritiků i parlamentní diskusi, míří k posouzení do Senátu. Podle opozice jde o politickou korupci a prostituci.

Poslanci podpořili změny v jednacím řádu sněmovny - strana LIDEM tak zřejmě bude moci založit vlastní klub. Nově by k tomu potřebovala jenom šest členů místo dosavadních deseti. Návrhy koaličních poslanců se dostaly do senátní novely, která měla původně zpřísnit a zpřehlednit pravidla pro schvalování zákonů. Zákonodárci by například museli řádně zdůvodňovat pozměňovací návrhy a nebyly by přípustné nesouvisející úpravy, takzvané přílepky. Sněmovna ale všechna ustanovení navržená horní komorou, za nimiž stála exsenátorka z někdejšího klubu TOP 09/STAN Soňa Paukrtová, vypustila. 

Na návrh Viktora Paggia (LIDEM) sněmovna z jednacího řádu vypustila ustanovení, podle kterého klub založený během volebního období nemá nárok na finanční příspěvky na chod.  Klub založený během volebního období tedy bude mít nově nárok na finanční příspěvky.

Jeroným Tejc (ČSSD), předseda poslaneckého klubu strany: 

„To, co se stalo, považuji za nehoráznost, rozhodně to nezvýší politickou kulturu. Lidé nechápou, jak je možné, že takováto strana, která neprošla volbami, zasedá v Poslanecké sněmovně a má své zastoupení ve vládě a teď ještě klub, na který budou všichni přispívat ze svých daní. To je podle mého názoru něco, co se stát nemělo. Ten původní návrh Senátu směřoval ke zkvalitnění legislativního procesu. Teď byl zákon vykuchán a nezbylo z něj ani jedno písmenko, kromě účinnosti.“


Video LIDEM se otevírá cesta k vlastnímu sněmovnímu klubu
video

LIDEM se otevírá cesta k vlastnímu sněmovnímu klubu

Zpravodaj Jan Chvojka (ČSSD) mluvil v souvislosti se změnami o politické korupci a o „odpornosti a hnusu“. Úplné „vykuchání“ původního návrhu označil za „velkou drzost“. Podle dalších opozičních poslanců jde o „trafiku pro přeběhlíky“.

Dagmar Navrátilová, 1. místopředsekyně strany LIDEM:

„V žádném případě nechceme lepší podmínky pro práci. My jsme chtěli stejné podmínky, jako mají ostatní poslanci pro práci.“


Pokud koalice dotáhne novelu až ke schválení a předpis nabude účinnosti, mělo by to pro klub LIDEM znamenat mimo jiné nárok na jednací místnost včetně technického vybavení. Jde i o některé procedurální možnosti, jako je přednostní právo předsedy klubu promluvit na schůzi Sněmovny.

Nový klub asi získá i finanční příspěvek. Osmičlenný klub by tak jako ostatní dostával měsíční pevnou částku 24 500 korun plus 3 550 korun na každého poslance. Aspoň taková jsou dosud platná pravidla hospodaření klubů, jak je poslanci schválili loni. LIDEM by tedy na provoz mohli dostávat asi 53 tisíc korun měsíčně. Z příspěvků si poslanecký klub hradí kromě nákladů na běžný provoz například odborná stanoviska a expertizy nebo pronájem prostor k jednání mimo Sněmovnu či zahraniční cesty svých členů. Frakce z příspěvku mohou hradit také pohoštění při pracovních jednáních. 

Opozice může zablokovat schvalování zákonů jen ve St a Pá od 9:00 do 14:00

Koalice v dolní komoře prosadila i další Bendův návrh podpořený výborem. Opozice by podle něj ztratila právo zablokovat závěrečné schvalování zákonů v jiných hodinách, než jsou zákonem stanovené středy a pátky od devíti do dvou. Nyní k tomu stačí veto nejméně dvou poslaneckých klubů. Podle koalice by to mělo omezit obstrukce.

Úpravy programu schůzí navíc budou moci navrhovat jen předsedající nebo předseda poslaneckého klubu a sněmovna bude moci sloučit diskusi k více návrhům. Prosadila to nynější šéfka sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Nakonec naopak stáhla návrh, podle kterého by v závěrečném schvalování zákonů byla omezena debata, takzvaná obecná rozprava. 

Klasnová: Je to snaha zaříznout veškeré diskuse

Předsedkyně klubu VV Kateřina Klasnová označila navrhované ustanovení za snahu o zaříznutí veškerých diskusí. Šéf NS-LEV 21 Jiří Paroubek zase hovořil o omezení demokracie a parlamentní diskuse. „Vrátí se vám to a bude to hrozné,“ varoval koalici Vítězslav Jandák (ČSSD) ještě předtím, než Němcová vzala svůj návrh zpět. Předsedkyně sněmovny zdůrazňovala, že se jí nejednalo o „fandění jedné či druhé straně“, ale o nastolení pořádku.

Poslanci naopak hladce schválili návrh horní komory na změnu senátního jednacího řádu, která si klade stejné cíle jako původní úprava navržená pro sněmovnu. V řádu si chce horní komora také zpřísnit možnost zrychleného schválení norem bez rozpravy na schůzi Senátu, aby nemohla být zneužita. Do budoucna by tato ústavou daná možnost „nezabývat se“ zákonem nesměla být využita, pokud by to vetoval senátorský klub nebo skupina deseti senátorů.