Radního Stoklasu zatkla policie „v přímém přenosu“ ČT

Ostrava - Bývalého radního Moravskoslezského kraje za ČSSD Jana Stoklasu zatkla policie ve chvíli, kdy se chystal dobrovolně nastoupit do vězení, poskytoval ale ještě rozhovor České televizi. Stoklasa přitom chtěl do výkonu trestu nastoupit už včera kolem páté hodiny odpoledne. „Jednalo se o odsouzeného, který se měl dostavit o celých 9 dnů dříve a navíc ve lhůtě, která je uvedená na obsílce od soudu, tedy mezi 9. a 16. hodinou. Nejednalo se tedy o pochybení soudu,“ vysvětlila mluvčí ostravského soudu Marie Bílková, proč nemohl Jan Stoklasa do věznice nastoupit včera a tudíž byl policisty stále považován za hledanou osobu a zatčen. Stoklasa si má čtyřletý trest odpykat kvůli úvěrovému podvodu.

Soud vydal příkaz k dodání Stoklasy do výkonu trestu, protože si nepřebíral poštu, a lhůta, do které měl nastoupit do věznice, už vypršela.„Byl jsem rozhodnut dobrovolně nastoupit výkon trestu, byl jsem s tím smířený a akceptoval jsem rozhodnutí soudu, i když bych ho nechtěl komentovat,“ řekl bezprostředně po svém zatčení Stoklasa.

„Hledaného jsme zadrželi dnes ráno okolo 08:15 na Havlíčkově nábřeží v centru města. Na svobodě jsme jej omezili na základě rozhodnutí soudu o dodání do výkonu trestu. Proto bude předán do věznice,“ řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. Na Havlíčkově nábřeží sídlí například vazební věznice či ostravský krajský soud, který rozhodnutí o zadržení vydal. Zda šel Stoklasa zrovna do věznice, policie komentovat nechce. „V tuto chvíli jej nebudeme vyslýchat,“ dodala Holčáková. Do vězení chtěl Stoklasa údajně nastoupit už včera kolem páté hodiny odpoledně, tam ho ale nepřijali, protože už bylo po úředních hodinách věznice.

Advokát: Vyhýbání se trestu může odsouzenému uškodit

Podle advokáta Jaroslava Ortmana byl zákrok policie zcela standartní. „Byl na něj vydán zatykač, proto musel být eskortován k soudci,“ vysvětlil advokát s tím, že soudce je jediný, kdo zatykač může zrušit, a tak i kdyby byl Stoklasa do věznice přijat, musela by ho k soudci dovézt vězeňská služba. Zároveň Ortman upozornil, že za vyhýbání se nástupu do vězení může být bývalý radní znovu stíhán a odsouzen až k dalším třem letům vězení, případně mu tato skutečnost může uškodit, pokud bude žádat o dřívější podmínečné propuštění.

Jak probíhalo zatčení Jana Stoklasy

„Pane Stoklaso, na vás je výkon trestu, vy jste teď na ulici, my vás tu našli…“ odvedli policisté nekompromisně Jana Stoklasu během rozhovoru pro Českou televizi. „Já už se chystám nastoupit, chtěl jsem nastoupit už včera,“ bránil se Stoklasa. „My vás zajistíme, takové jsou instrukce, jste v pátrání, my bychom vám správně měli dát pouta a všechno,“ uzavřel policista.


Stoklasa byl odsouzen za úvěrový podvod, spolu se svým společníkem měl pomocí fiktivních faktur připravit prostřednictvím úvěrů Komerční banku a Českou spořitelnu celkem o 24 milionů korun. Zadluženou firmu pak podle rozsudku převedli na takzvané bílé koně. Zbavili se tak závazků a úvěry nikdy nebyly splaceny.

Video Reportáž Marty Pilařové a Jiřího Hynka o zadržení Jana Stoklasy
video

Reportáž Marty Pilařové a Jiřího Hynka o zadržení Jana Stoklasy

Krajský soud v Ostravě původně vyměřil Janu Stoklasovi sedmiletý trest, Vrchní soud v Olomouci ale rozsudek ve druhé polovině června změnil a Stoklasa si tak nakonec odsedí jen roky čtyři. Spolu se Stoklasou byl odsouzen i jeho bývalý společník z firmy First North Business Arnošt Kuděla. Ten ale dostal jen šestiměsíční trest s dvouletým odkladem a zákaz výkonu vedoucích funkcí na 18 měsíců.

Jan StoklasaJan Stoklasa byl vlivným členem ČSSD, kvůli kauze přišel v roce 2010 i o místo na kandidátce ČSSD pro volby do Poslanecké sněmovny, později na základě tlaku spolustraníků rezignoval také na funkci krajského radního a pozastavil i své členství v ČSSD.