Oranžová s modrým trojúhelníkem zmizí z armády

Praha – Armádní velení nepočítá do budoucna s existencí samostatných záchranných rot. Záměr zrušit útvary, jejichž hlavní náplň spočívá v pomoci lidem při živelních pohromách a průmyslových katastrofách, vyplývá z novely zákona o ozbrojených silách.

„Existence účelově zřízených útvarů jenom pro záchranné práce je opravdu odkazem minulosti,“ řekl České televizi náčelník Generálního štábu AČR Petr Pavel. Armáda se podle něj úkolů při pohromách a haváriích nezříká, záchranné roty se stanou součástí ženijních jednotek, které by měly do budoucna jejich specializovanou roli převzít.

Rušení útvarů civilní ochrany poutá pozornost opozičních politiků. „Jakkoliv nás nyní armáda ujišťuje, že dané schopnosti zůstanou zachovány, byl bych velmi rád, kdyby to bylo pojištěno tím, že v zákoně nadále zůstane vojenský záchranný útvar,“ míní stínový ministr obrany Jan Hamáček (ČSSD).

Podle prvního náměstka šéfa resortu Vlastimila Picka jde jen o slovíčkaření: „To slovíčko tam nezůstane, ale znovu opakuji, že celý ženijní prapor má tyto schopnosti.“ Pokud novela o ozbrojených silách projde vládou i parlamentem a zvěční pod ni svůj podpis prezident, začne platit od roku 2014.