Firma exstarosty Harrachova prý dostala podezřelý příspěvek

Praha - Firma bývalého starosty Harrachova Tomáš Ploce (ODS) SKISERVIS PLOC přijala podle některých právníků za podezřelých okolností peníze od kasina Bonver. Loterijní firma si za Plocova starostování otevřela ve městě pobočku. Ploc odmítá, že by šlo o střet zájmů – podle svých slov v inkriminované době ve společnosti nefiguroval.

Kasino Bonver zažilo ve městě rozvoj v době, kdy stál Ploc v čele radnice. Působilo například v obecní budově na hranicích s Polskem. Tu si nejprve od města pronajal podnikatel a bývalý spolupracovník kasina Vladislav Větrovec, následně ji ale pronajal kasinu. Ploc také jako starosta a zastupitel hlasoval proto, aby Harrachov Větrovcovi prodal svoji obřadní síň. Větrovec jí následně opět pronajal kasinu.

Podle některých právníků tak vypadá stotisícový příspěvek kasina z roku 2010 na veřejně prospěšné účely pro Plocovu firmu podezřele. „Vzhledem k okolnostem bych vycházel z toho, že se jedná o odměnu,“ myslí si advokát Martin Tocik. „V době, kdy jsem vykonával funkci starosty, jsem byl uvolněn z funkce jednatele této společnosti,“ tvrdí ale Ploc s tím, že je plně na firmě, kam peníze poukáže. Ministerstvo financí přiznává, že má jen omezené možnosti zjišťovat, na jaké konkrétní účely loterijní firmy peníze posílají. 

Podle Ploce znamenalo podnikání loterijní firmy přínos pro obec. „Vážím si, že společnost tady podnikala a několik milionů korun z poplatků tady investovala,“ uvedl Ploc, který dnes působí v harrachovském zastupitelstvu. 

Podnikatel Vladislav Větrovec, který od Harrachova objekty pro provoz  kasina získal, figuroval jako obžalovaný v kauze konkurzů kolem soudce Berky, byl ale amnestován.