Sjednocování levice? Zaorálek vyzval malé strany k rozpuštění

Praha - Sociální demokracie odmítá myšlenku sjednocení levicových stran. V Otázkách Václava Moravce to řekl místopředseda strany Lubomír Zaorálek. Malé strany jako SPOZ nebo NS-LEV 21 se podle něj mají rozpustit a jejich schopní lidé vstoupit do ČSSD.

Otázka sjednocování levice se objevila tento týden, kdy budoucího prezidenta a čestného předsedu SPOZ Miloše Zemana navštívila místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová. Po jednání řekla, že Zeman je myšlence integrace levice nakloněn. Podle Zaorálka to ale Zeman nemyslí vážně. Připomněl 90. léta, kdy Zeman vyzýval levicové strany, aby se rozpustily a jejich členové vstoupili do ČSSD. „To si myslím, že tehdy byla docela rozumná politika. Sociální demokracie rostla,“ uvedl Zaorálek.

Zaorálek také podotkl, že ČSSD má podle průzkumů veřejného mínění slušné výsledky, takže téma slučování je „zbytečné, komické“. „Tady jde o to, sjednocovat společnost, ne sjednocovat levici,“ řekl s tím, že možné partnery ke slučování stejně nevidí, protože malé strany nemají ani zajímavý program, ani osobnosti.

Zeman po návštěvě Benešové v rozhovoru pro deník Právo připustil, že levice by sice měla po volbách spolupracovat, před nimi by ale měla každá strana kandidovat za sebe. Slučování levice odmítl jak šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, tak předseda komunistů Vojtěch Filip.

V posledních volbách do sněmovny dostali Zemanovci 4,33 procenta hlasů a chybělo jim přibližně pouhých dvacet tisíc hlasů k překonání pětiprocentní hranice. „Nejsme projekt na jedno použití a dokázali jsme to tříletou historií a pořád zvedám tu hozenou rukavici, pořád nabízím sociální demokracii. Musím říct, že nechceme vypadat jako podbízivá nevěsta. Já si myslím, že dneska jsme bohatá nevěsta,“ uvedl už dříve v Hyde Parku ČT24 předseda Zemanovců Vratislav Mynář.

Video Otázky Václava Moravce
video

Otázky Václava Moravce