Duka: Papeže chápu a oceňuji jeho odvahu odejít

Praha - Přestože považuje kardinál Dominik Duka rozhodnutí současného papeže za neobvyklé, zároveň ho chápe a oceňuje i jeho odvahu z úřadu odstoupit, pokud nemůže naplno vykonávat všechny své povinnosti. „Benedikt XVI. několikrát zdůraznil, že v okamžiku, kdy zjistí, že nemá dostatek sil, odstoupí,“ uvedl Duka. „Chápu, že člověk po osmdesáti letech nemá takový zdravotní stav,“ dodal. Zároveň současnému papeži poděkoval za jeho zájem o Českou republiku a vyjádřil i přání, aby v budoucnosti pokračovaly dobré vztahy české církve s Vatikánem.

Dominik Duka se zúčastní i konkláve, které zvolí příští hlavu katolické církve. „Jako budoucí volitel nemohu o volbě mluvit,“ vysvětlil Duka, proč nemůže vyjádřit své preference. Zároveň stejně jako mnozí další představitelé církve připustil, že by mohlo dojít k výraznějším změnám a nový papež by mohl pocházet z některé z mimoevropských zemí, například z Asie nebo Afriky. „Končí období velkého rozvoje církve po druhém vatikánském koncilu. Za posledních 50 let přestala být katolická církev církví hlavně evropskou,“ myslí si Duka. Velký rozvoj zaznamenala církev hlavně v afrických zemích, ale i v Asii. Jak to ovlivní volbu papeže, je ale podle Duky složité předpovědět. „Uvidíme, co to znamená pro samotnou volbu,“ komentoval situaci kardinál.

Nový papež by měl být zvolen do Velikonoc

Zcela jisté zatím není ani to, kdy se konkláve bude konat. „Počítá se, že se uskuteční tak, aby na velikonoce byl už nový papež,“ myslí si Duka. Zároveň se ale volba nemůže konat předtím, než současný papež odstoupí. V úvahu tedy nepřipadá únor a jedinou možností pro konání konkláve před Velikonocemi tak zůstává březen.

Dominik Duka:

„Pochopme, že je to úřad, který vykonává papež, poměrně velmi náročný jak na čas, tak na jazykovou výbavu, no a tedy i na ten zdravotní systém, který přeci jenom člověk po 80 letech nemá už v takové míře, jako je tomu o nějaké to desetiletí, když je mladší.“


Duka, který se o papežově kroku dozvěděl dnes, se také zmínil o přání pontifika navštívit Velehrad v letošním roce jubilea příchodu Cyrila a Metoděje, i když podle něj ještě nebylo definitivně rozhodnuto, zda se opravdu uskuteční. Řekl také, že si přeje, aby na takovou návštěvu přijel nový papež. „Musíme to tak jako ponechat trošku pánu Bohu a budou-li se za to lidé modlit a přimlouvat, tak ono se to třeba podaří.“

Video Tisková konference Dominika Duky
video

Tisková konference Dominika Duky

Kardinál Vlk: Bylo vidět, že papežovi ubývají síly

Značný úbytek sil odstupujícího papeže Benedikta XVI. pozoroval v poslední době také pražský kardinál Miloslav Vlk. „Dnešní papežovo rozhodnutí mě nepřekvapilo, znám ho delší dobu, a když jsme se sešli naposled, překvapil mě jeho vzhled. Byl velmi hubený a zdálo se, že nestojí pevně na nohou,“ řekl kardinál, který s Dominikem Dukou souhlasí v tom, že papežův krok je výjimečný a je třeba ho respektovat a obdivovat jeho odvahu.

Papež Benedikt XVI. oznámil, že opustí svůj úřad večer 28. února. V prohlášení vysvětlil, že dospěl k přesvědčení, že z důvodu stáří již nemá dost sil na dobré vykonávání své funkce. Demise papeže je druhou v historii římskokatolické církve a první po téměř 600 letech.

Kardinál Dominik DukaDominik Duka (*1943, kardinálem jmenován dne 6. ledna 2012) – v roce 1968 vstoupil mezi dominikány, vysvěcen byl v červnu 1970. Jako kněz mohl působit jen pět let, poté přišel o státní souhlas a dalších 15 let pracoval ve Škodě Plzeň. I nadále se ale věnoval duchovní činnosti a v letech 1981 až 1982 byl kvůli tomu vězněn. V roce 1986 se stal provinciálem dominikánského řádu a v této funkci působil až do roku 1998, kdy vystřídal Karla Otčenáška v úřadu královéhradeckého biskupa. V únoru 2010 byl jmenován pražským arcibiskupem, úřadu se ujal o dva měsíce později. Kardinálem Duku jmenoval papež Benedikt XVI. v lednu 2012.