Žene se sníh. Ráno bude na východě bílé

Praha/Brno – Východní část České republiky zasáhne počínaje zítřejším ránem silné sněžení, které se bude z východočeských krajů postupně přesouvat na Moravu. Podle meteorologů místy napadne až 15 centimetrů, na horách potom až třicet. Pro kraje Pardubický, Vysočinu a celou Moravu proto také Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu.

„Nebude to jako sněhová bouře v USA, ale komplikace lze čekat,“ upozornil mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák s odkazem na sněhovou kalamitu na severovýchodě Spojených států amerických. „Většinou napadne deset až 20 centimetrů, na návětřích až 30 centimetrů sněhu. Ojediněle se budou tvořit sněhové jazyky,“ varují meteorologové.

Například v Hradci Králové v očekávání dnešní noci už šikují armádu sypačů. Na povel „výjezd“ budou muset vyčistit od sněhu 300 kilometrů chodníků a 160 kilometrů vozovek.

Protože se sněžení, jen v různé intenzitě, očekává po celé republice, tuny technické soli má připraveny i Praha. Nyní už mají technické služby vyhlášenou pohotovost. „Naše celková kapacita skladů je 17 500 tun posypového materiálu. S tímto množstvím, které máme k dispozici, bychom měli bez problému vyjít,“ informoval tiskový mluvčí technické správy komunikací hl. m. Prahy Tomáš Mrázek.

V noci až minus třináct

Husté sněžení by mělo ustávat v polovině pracovního týdne, v dalších dnech bude sněžení už jen místy a slabé. „Ve středu mohou na Moravě situaci zkomplikovat namrzající srážky,“ informuje ČHMÚ. Bílá pokrývka se ale nejspíš udrží, denní maxima by se měla celý týden držet mezi minus třemi až plus dvěma stupni Celsia. V noci pak přituhne na minus tři až minus osm, při vyjasnění až na minus 13. Meteorologové proto doporučují opatrnou jízdu, do hor by si řidiči neměli zapomenout sněhové řetězy a zimní výbavu. Lyžaři by také měli sledovat informace Horské služby.

Už nyní hlásí například Plechý na Šumavě 193 centimetrů sněhu, Velký Javor pak 169 centimetrů a Lysá hora 121. Na Sněžce je 121 centimetrů, na Luční boudě leží 99 centimetrů.