Návrhy Senátu padaly ve sněmovně pod stůl, neprošly ani sKarty

Praha - Návrhy z pera zákonodárců horní komory dnes ve sněmovně neuspěly. Poslanci už v prvním čtení zamítli senátní návrh na snížení sazeb daně z přidané hodnoty na deset a 17,5 procenta. Neprošlo ani omezení platební funkce kontroverzních sKaret. Zelenou naopak dostal návrh poslance Michala Doktora, aby církve nebyly osvobozeny od daně z příjmů při prodeji vráceného majetku. Své návrhy chtěla dostat na jednání i opozice. Žádný z bodů ale neprosadila. Od premiéra nebo příslušných ministrů chtěla například slyšet informace o prioritách čerpání evropských peněz na další roky nebo o povolování videoloterijních terminálů. 

V případě sKaret zákonodárci projednávali návrh levicové horní komory z loňského října, který by zachoval jejich platební funkci jen pro výplatu pomoci v hmotné nouzi. Pro výplatu ostatních sociálních dávek by měla být zrušena. Vláda i exministr sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) ale předloze vytkli, že chce zrušit platební funkci sKaret také v případech, kdy ji příjemci dávek chtějí využívat. Návrh podle Drábka i vlády neřeší postavení lidí, kteří kartu využívají jako průkaz osob se zdravotním postižením.

ČSSD chce tento problém vyřešit obnovením původní podoby průkazů. Letos v lednu proto Senát na podnět sociální demokracie navrhl sKarty zrušit úplně. Návrh ale musí nejprve projednat vláda, až poté se jím bude zabývat sněmovna. Zrušení sKaret chce ČSSD dosáhnout také prostřednictvím ústavní stížnosti.

Vlastní úpravy kritizovaného projektu chystá i koalice. Už na příští schůzi sněmovny by mohla předložit návrh, podle kterého bude platební funkce sKarty naprosto dobrovolná a příjemci sociálních dávek si budou moci vybrat, jakým způsobem je budou dostávat. Povinná bude ale identifikační funkce karty. 

  • Sněmovna naopak podpořila to, aby se mohl pracovní poměr opět uzavírat na dobu určitou opakovaně bez časových omezení. Předloha nyní míří do sociálního výboru.
  • Poslanci dali zelenou i krajskému návrhu zákona o šumavském parku. Předloha, která by podle kritiků park zlikvidovala, míří do výboru pro životní prostředí a do zemědělského výboru.
  • Sněmovna podpořila i návrh zákona, který má usnadnit vstup virtuálních mobilních
    operátorů na trh
    . Zakázat chce i automatické prodlužování smluv.