Jiří Dienstbier se drží na vrcholu důvěryhodnosti

Praha – Z představitelů parlamentních stran se největší důvěře lidí těší senátor ČSSD Jiří Dienstbier, věří mu 52 procent lidí. S odstupem za ním následuje předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, jemuž vyslovilo důvěru 40 procent respondentů lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Z prvního na třetí místo se propadl místopředseda ODS Jiří Pospíšil.

Důvěra v Dienstbiera narostla od posledního průzkumu, který proběhl v září, o 15 procentních bodů. Další neúspěšný prezidentský kandidát Schwarzenberg si od září polepšil o devět procentních bodů. CVVM ho ovšem zařadilo i do prosincového průzkumu, kdy už byl vzestupný trend znát - věřilo mu 36 procent lidí, o pět procent více než v září. Pospíšilovi nyní věří 38 procent lidí, v září to bylo ještě procent 40.

Pro místopředsedkyni ODS Miroslavu Němcovou se vyslovilo 36 procent dotázaných, o dvě procenta hůře na tom je předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Alespoň čtvrtina lidí věří také místopředsedům ČSSD Lubomíru Zaorálkovi, Marii Benešové a Zdeňku Škromachovi. Ostatní politici se alespoň na pětadvacetiprocentní hranici důvěry nedostali.

Výrazně si od posledního průzkumu pohoršili premiér a předseda ODS Petr Nečas a předsedkyně LIDEM Karolína Peake. Oba ztratili pět procentních bodů, Nečasovi věří 12 procent lidí, Peake o procento méně. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zůstal na devíti procentech, předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi věří stejně jako v prosinci 22 procent Čechů.

Dienstbier s Pospíšilem jsou jediní z čelných straníků, kteří mají převahu kladných hodnocení účastníků průzkumu nad zápornými. Dienstbierovi vyslovilo nedůvěru 35 procent lidí, Pospíšilovi 34 procent. Druhému Schwarzenbergovi sice věří 40 procent dotázaných, ale polovina lidí mu vyslovila nedůvěru. Nejhůře na tom v tomto směru je Kalousek, u kterého počet negativních hodnocení o 78 procent přesahuje kladné hlasy. U Nečase je to o 72 procent, u Peake o 69 procent a špatně na tom je také předseda Věcí veřejných Radek John, negativní hodnocení u něj o 64 procent přesahují kladná.


Průzkum se uskutečnil od 14. do 21. ledna, zúčastnilo se ho 1 032 lidí.