Je jich 24, jsou stíhaní za podvod a nesouhlasí s tím – starostové Ústecka

Ústí nad Labem - Čtyřiadvacet severočeských starostů stíhaných za údajný stomilionový podvod s dotacemi podalo stížnost proti svému obvinění. Podle jedné z obviněných, starostky Žalhostic na Litoměřicku, totiž všechny dotace posvětilo ministerstvo pro místní rozvoj.

Podle policie obvinění starostové pomohli připravit stát o 125 milionů korun. Hlavou celého podvodu s dotacemi měl být teplický podnikatel Vlastimil Houska, jehož firma obcím s žádosti o dotace pomáhala. Sám Houska od počátku kauzy nekomunikuje, jeho podíl na získávání finanční podpory pro jednotlivé projekty ale potvrdila starostka Žalhostic Alena Vacková: „Firma pana Housky s námi spolupracovala delší dobu.“

Právě Vacková patří do čtyřiadvacítky stíhaných starostů, jejichž totožnost sice policie tají, České televizi se však část z nich podařilo objevit. Vedle ní se jedná o starosty obcí Slavětín, Vchynice, Libkovice pod Řípem, Stebno a Vladislav.

Vacková vinu jednoznačně odmítá i před kamerou, řada jejích kolegů ale kauzu nechce veřejně komentovat. „Nebudu se vyjadřovat, protože by to mohlo poškodit naši vyjednávací pozici,“ řekla vchynická starostka Jana Chládková. Všichni starostové už ale proti svému obvinění podali stížnost.