Čeští vojáci budou v Mali hlídat velitelství spojenců

Praha - Čeští vojáci budou první půlrok v Mali hlídat základnu v hlavním městě Bamaku. Jejich  přítomnost si vyžádala Francie, která vojenskému zásahu v africkém státě velí. Operace Čechům začne 1. dubna. V druhé polovině roku se zapojí do výcviku malijských ozbrojených sil. O nasazení až šesti tisíc vojáků do Mali by měla do tří týdnů rozhodnout i Rada bezpečnosti OSN. Sněm patnácti zemí zvažuje, že tam nepošle vlastní jednotky. Raději podpoří africké vojáky, kteří v Mali už operují.

Česká armáda je připravená posílit výcvikovou misi padesátičlennou jednotkou. Náměstek ministra obrany Vlastimil Picek se proto zúčastnil setkání ministrů obrany EU v irském Dublinu. „Budeme se zúčastňovat pouze výcvikových záležitostí v prostorách kasáren malijské armády. Bojů se zúčastňovat nebudeme. To je v rámci jiné operace, kterou vede Francie,“ řekl ve Studiu ČT24.

Většina vojáků se bude rekrutovat z chrudimských výsadkářů

Kvůli ostraze základny Češi vyčlení jednotku o síle 30 mužů. Většina vojáků se bude rekrutovat z chrudimských výsadkářů. „Vesměs to budou vojáci, kteří mají zkušenosti z Afghánistánu… Ochrana hlavního velitelství je pro české vojáky prestižní úkol,“ uvedl Picek. „Děkuji České republice, že vyslyšela naši žádost a je připravena plnit tento úkol,“ reagoval v Dublinu francouzský velitel evropské mise generál François Lecointre.

Náčelník generálního štábu Petr Pavel navrhuje, aby čeští vojáci v Mali byli vybaveni pancéřovanými terénními vozy Kajman i obrněnci Iveco. Transport vojáků zajistí armáda. Převoz techniky musí vedení resortu vyjednat se spojenci, kteří disponují velkými dopravními letadly. Stroje v majetku české armády nemají takovou přepravní kapacitu.

Vláda už českou misi odsouhlasila, nyní ji ale ještě musí posvětit obě komory parlamentu. ČSSD požaduje, aby ministr obrany nebo předseda vlády ve sněmovně odůvodnili vyslání českých vojáků do Mali v rámci výcvikové mise Evropské unie. Největší opoziční strana pak v parlamentu jejich vyslání podpoří. „Jsme přesvědčeni, že takto zásadní věc musí v parlamentu odůvodnit ministr obrany. V případě, že není jmenován, tak to musí odůvodnit ten, kdo je řízením ministerstva obrany pověřen, a to je tedy předseda vlády,“ uvedl stínový ministr obrany za ČSSD Jan Hamáček.

Plné nasazení evropské mise, kterou povede francouzský generál François Lecointre, by mělo být zřejmě v dubnu. Vojáci by se měli podílet na spolupráci s velením malijské armády a na urychlené reorganizaci tamních jednotek. 

Islámští extremisté obsadili sever Mali loni na jaře a zahájili postup směrem k hlavnímu městu. Tamní armáda je nedokázala zastavit, proto v zemi intervenovala Francie, která vyslala zhruba 4 000 vojáků. Těm se podařilo velmi rychle dobýt velké části území obsazeného islamisty. Stovky až tisíce z nich přitom prý přišly o život.