Tisíce lidí mají mít sociální dávky na účtech zítra či pozítří

Praha - Zhruba patnáct tisíc lidí dostane sociální dávky na soukromé účty v řádu několika dnů - zítra či pozítří. V pořadu Události, komentáře to potvrdil náměstek ředitele Úřadu práce Martin Žárský. Dávky tak podle něj dorazí v zákonné lhůtě. Podle České spořitelny, která podporu vyplácí, došlo ke zpoždění proto, že od Úřadu práce nedostala včas potřebné podklady. Problém se týká vyplácení rodičovské a pěstounských dávek v Olomouckém kraji.

Na bedra ministerstva práce opět padá kritika

Zpoždění hlásí pouze ti, kteří se rozhodli sKarty standardně nevyužívat a nechávají si peníze poslat na svá vlastní konta. „Zpoždění výplaty sociálních dávek považuji za zásadní problém, který nelze přejít mávnutím rukou. Je nutné důkladně prošetřit, proč k této situaci došlo, a vyvodit okamžitou personální odpovědnost. Je třeba si uvědomit, že zpoždění může řadě příjemců dávek způsobit výrazné potíže. Nejde o první problém v rámci ministerstva práce a sociálních věcí. Vzhledem k tomu, že jde o klíčový rezort, je na místě uvažovat o vzniku koaliční pracovní skupiny za účasti odborníků, která navrhne urychlené řešení největších problémů na ministerstvu,“ prohlásila první místopředsedkyně strany LIDEM - liberální demokraté Dagmar Navrátilová.

Mluvčí úřadu práce Jiří Reichl uvedl, že se situace již řeší. Úřad práce poslal podle mluvčího dávky do jednotného výplatního místa v pátek 8. února. Odtud měly putovat na účty k sKartám. Na běžná konta ale nedorazily, napsal server iDNES.cz.

Podle Reichla je chyba u firmy Monet+, která je jedním z dodavatelů informačních systémů pro ministerstvo práce. „Došlo k technologické chybě při takzvaném hešování účtů konkrétních peněz, které říkají, kam ty peníze mají putovat, na které číslo účtu. Tento soubor bude dnes opraven,“ řekl Reichl. „Pokud klient peníze aktuálně potřebuje, může si je okamžitě vybrat sKartou z některého z bankomatů České spořitelny,“ konstatovala mluvčí ministerstva práce Štěpánka Filipová.

„Zákonem stanovený termín pro výplatu rodičovského příspěvku je do konce následujícího měsíce po měsíci, za který ten příspěvek náleží. To znamená, že rodičovský příspěvek se může vyplatit do konce února,“ poznamenala Filipová.

Server iDNES.cz citoval stížnost jedné z matek z Facebooku. Spořitelna odpověděla, že se jedná o technickou chybu a že situaci řeší. Podle ředitele komunikace banky Františka Bouce může zpoždění trvat den až dva. Pro řadu matek zpoždění rodičovského příspěvku znamená stres.

Video Tisíce lidí dostanou dávky na účet později
video

Tisíce lidí dostanou dávky na účet později

Projekt sociálních karet odstartoval za bývalého ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09). Smlouvu se spořitelnou za ministerstvo uzavřel minulý rok v lednu na 12 let tehdejší náměstek Vladimír Šiška, kterého policie loni obvinila za podplácení při jedné ze zakázek.

Systém měl podle bývalého vedení ušetřit. Od počátku ale sklízí kritiku odborů, opozice, některých koaličních politiků či rady postižených. Výhrady měl i ombudsman. Premiér a ministryně práce se loni s bankou dohodli na tom, že se pravidla používání sKaret změní. Novou smlouvu se zatím nepovedlo uzavřít.