K maturitě z matematiky jen s hloupějšími kalkulačkami

Praha – Letošní maturanti nebudou smět u zkoušek z matematiky používat nejvýkonnější kalkulačky. Povoleny budou jen kalkulačky bez grafického režimu a funkce zjednodušování výrazů. Rozhodlo o tom Centrum pro přípravu maturit Cermat. Maturantům také k testu z matematiky přidalo patnáct minut navíc.

„Ke zkoušce z matematiky je povolena kalkulačka bez grafického režimu, řešení rovnic a úprav algebraických výrazů. Kalkulačka nesmí vykreslovat grafy, nesmí zjednodušovat algebraické výrazy obsahující proměnnou a nesmí ani počítat kořeny algebraických nebo jiných rovnic,“ varoval Cermat ve svém zpravodaji.

Oproti minulým letům také Cermat o patnáct minut navýšil časovou dotaci pro písemný test o 15 minut. Reaguje tak na loňské výtky, že se v krátkém časovém limitu nedal test stihnout. Výsledky se pak musely zpětně zmírňovat.

Během bonusové čtvrthodiny mají studenti zvažovat strategii pro řešení předložených úloh. Samotný test pak trvá 90 minut. „Měl by (student) tedy lépe odhadnout, které úlohy bude snazší spočítat, a rozhodnout se, kterými chce začít,“ uvedl Cermat. Zároveň si už některé úlohy mohou maturanti vypočítat a ve chvíli, kdy dostanou arch na zaznamenávání výsledků, do něj výpočty jen přepíšou.

Letos si test z matematiky vybralo 40,5 procenta žáků (39 698 studentů), zbytek dal u druhého povinného předmětu přednost cizímu jazyku. Zkouškou z matematiky začíná 2. května v osm hodin ráno písemná část jednotných maturit. Organizátoři maturit plánují do začátku zkoušek vydat ještě materiál o zkouškách z češtiny, cizích jazyků a celkový maturitní souhrn.