Za pašování budou odsouzenci rychleji vyhoštěni

Praha - Česká republika a Německo zintenzivní spolupráci v boji proti drogové kriminalitě. Se svým německým protějškem Hansem-Peterem Friedrichem se na tom dnes dohodl ministr vnitra Jan Kubice. Jedním z opatření má být zrychlení procesu vyhošťování cizinců odsouzených kvůli drogám. Nově by mělo kromě policejní a celní spolupráce začít fungovat také těsnější spojení soudů. Hlavně Sasko a Bavorsko se totiž potýkají s přílivem levné marihuany a pervitinu. Česko proto plánuje zpřísnit své předpisy a sjednotit je s německým právem. V této oblasti by tak měla vzniknout tzv. „zrcadlová legislativa“.

Kubice označil situaci v německém příhraničí za vážnou. „Kriminalita v příhraničí narostla především v oblasti drogové kriminality téměř do epidemických rozměrů. Alarmující jsou zejména problémy vzniklé výrobou a distribucí pervitinu,“ uvedl český ministr. Jen za loňský rok zajistili policisté na obou stranách hranic přes 80 kilogramů metamfetaminu a zadrželi tisíc lidí. Friedrich dodal, že spolupráce by mohla v budoucnu fungovat přímo mezi státními zástupci a policisty, kteří by pracovali ve společných týmech, čímž by měli dosahovat lepších výsledků.

Podle Kubiceho pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová již určila jednoho z žalobců, který komunikuje s německými, zejména saskými a bavorskými, celníky a policisty. Koordinátorem spolupráce pak je policejní prezident Martin Červíček. „Velmi intenzivně se rozvíjí spolupráce v oblasti předávání informací, které slouží k rozpracování jednotlivých případů. Znamená to, že jsme daleko efektivnější při odhalování konkrétních osob, které se dealerstvím či prodejem zabývají,“ uvedl policejní prezident.

Předměty zabavené při domovní prohlídce
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Němci mají čím dál více v oblibě pervitin, který se pašuje zejména do Bavorska. Podle tamní celní správy vzrostl za poslední dva roky počet zadrženého pervitinu sedmnáctinásobně. „Pervitin je tradiční droga, která je vyráběna na území celé ČR. Odhady hovoří o roční produkci několika tun této látky,“ popsal Petr Kočí z Národní protidrogové centrály. Německo kvůli tomu ještě zpřísnilo hraniční kontroly. To ale podle českého ministra vnitra Jana Kubiceho odporuje principu schengenského prostoru.

Drogový problém na obou stranách: nabídka vs. poptávka

V otázce drogové politiky panuje mezi Českem a Německem dlouhodobě značné napětí. Němci viní Prahu z toho, že kvůli příliš tolerantním českým zákonům a nedůrazným úřadům k nim přes česko-německou hranici proudí stále více drog.

Podle Kočího je ale problém na obou stranách. „Na německé straně jsou finanční zdroje a poptávka po droze, na české straně je zase nabídka reagující na německou poptávku,“ poznamenal náměstek ředitele s tím, že tento začarovaný kruh nelze vyřešit pouze na jedné straně hranice.

Video Kriminalita u německých hranic
video

Kriminalita u německých hranic

Způsobů, jak v Česku omezit nabídku pervitinu, je podle Kočího několik. „V první řadě je třeba najít laboratoře, kde se droga vyrábí, dalším krokem je pak likvidace distributorské sítě, popřípadě realizace opatření, která mohou znepříjemnit převoz drogy jednotlivým drobným dealerům,“ vysvětlil Kočí.

Německá policie například navrhuje užší spolupráci s českými kolegy ve formě společných vyšetřovacích týmů a sdílení informací. Klíčové ale budou změny v legislativě, protože nyní platí jiná pravidla u nás a jiná u sousedů. To komplikuje práci vyšetřovatelům či žalobcům při uplatňování důkazů u soudu.

Jedním z příkladů tzv. zrcadlové legislativy je návrh ministra Kubiceho, který chce snížit hranici většího než malého množství pervitinu - tedy tu, podle které se určuje, jestli je droga ještě držená pro vlastní potřebu. Tato hranice by měla klesnout ze dvou gramů na půl gramu. Kubice chce také zrušit povinnost zjišťovat přesnou koncentraci zakázaných látek u zajištěných drog.

Tým Krystal má první úspěchy

Na úspěšný policejní tým Metyl, který v rámci metanolové kauzy zadržel desítky lidí, navazuje na západě Čech podobnou činností tým Krystal, jehož speciální hlídky kontrolují tržnice a podezřelé vozy. Policistům pomáhají psovodi a taky specialisti na odhalování falešných dokladů. Do akce, která již odhalila první pašeráky, je zapojeno na tři desítky příslušníků.