Tři Češi pomáhali za války Židům, jejich ocenění ukrýval sklep ambasády

Praha - Ve sklepě švédské ambasády v Praze se po 46 letech našla ocenění pro tři Čechy, kteří zachraňovali Židy před holocaustem. Píše o tom deník Právo. Ambasáda předala dokumenty izraelskému zastupitelství. Jeho představitelé zjistili, že nikdo z trojice, která měla být vyznamenána titulem Spravedlivý mezi národy, už nežije.

Ocenění uděluje od roku 1963 komise při památníku holocaustu Jad Vašem lidem nežidovského původu, kteří zachraňovali Židy před zrůdným programem nacistického Německa. Právě tato ocenní se schovávala v šanonu ve sklepě švédské ambasády. „Tahle krabice ilustruje historii izraelsko-českých vztahů za posledních 65 let,“ zdůraznil izraelský velvyslanec Jaakov Levy.

Izraelská ambasáda teď chystá nápravu

Nalezené listiny patřily diplomatům Izraele, kteří v roce 1967 po šestidenní válce museli narychlo opustit Prahu. Sovětský svaz tehdy kvůli takzvané šestidenní válce nařídil Československu přerušení diplomatických styků s Izraelem. K zastupování izraelských zájmů se přihlásili právě Švédové, čímž se dokumenty ocitly ve sklepě jejich ambasády. „Nebylo to schované. Bylo to mezi jinými dokumenty, které dlouho ležely bez povšimnutí,“ uvedl Rolf Ericsson, rada švédského velvyslanectví v Praze

Izraelci také podle Práva zjistili, že dva z Čechů nakonec ocenění získali později a jinde. Velvyslanectví se nyní snaží najít potomky posledního z nich, aby mohlo ceremoniál uspořádat alespoň posmrtně.