Spravedlnost se omlouvá muži, který byl neprávem odsouzen za znásilnění

Praha - Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo Janu Šafránkovi za to, že byl počátkem devadesátých let nespravedlivě odsouzen za znásilnění. Ve vazební věznici tehdy strávil bezmála rok. Soud již nepravomocně rozhodl, že má muž za justiční omyl a jeho následky dostat dohromady přes 5,5 milionu korun. Způsobená újma byla podle soudkyně skutečně značná a Šafránek musel na osvobozující rozsudek čekat velmi dlouho.

„Pan Šafránek se stal obětí justičního omylu, když byl odsouzen za čin, který nespáchal. Ministerstvu spravedlnosti je nesmírně líto, že k této situaci došlo, a žádá pana Šafránka, aby přijal omluvu za sérii chyb státních zástupců a soudců,“ uvedl tiskový odbor úřadu. Podle něj dnes muži zaslal omluvný dopis.

Muž se na státu domáhá téměř 32 milionů korun, ministerstvo mu zatím vyplatilo 409 000 korun a později dalších 366 000 korun. Soud částky vypočítal jako odškodnění za 291 dní ve vazbě a 75 dní ve výkonu trestu. Minulý týden mu přiřkl dalších 4,8 milionu jako odškodnění za nemajetkovou újmu. Obě strany sporu uvedly, že zváží podání odvolání.

O co se jedná?

SpravedlnostŠafránek byl ze znásilnění obviněn v roce 1992. Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou ho později odsoudil k ročnímu vězení za to, že na Chrudimsku údajně donutil ženu k orálnímu a análnímu styku a vyhrožoval jí, že pokud to někomu oznámí, nakazí ji virem HIV nebo ji zastřelí. Rozsudek později potvrdil Krajský soud v Brně. V roce 2006 však policie vypátrala skutečného pachatele a Šafránek byl v obnoveném řízení osvobozen.

Částku 31,8 milionu korun, kterou se na počátku února zabýval soud, požaduje muž jako odškodnění za nemajetkovou újmu. Podle jeho advokáta Petra Kočího musel Šafránek žít s pověstí sexuálního delikventa, což se podepsalo na jeho osobním životě, pracovních možnostech a rodinných vztazích. Výši částky pak právník odůvodnil mimo jiné srovnáním s odškodněními, která za poškození pověsti dostávají známí umělci či politici.