Alkohol a noční Praha přilákají další tisíce Dánů, policie je v pohotovosti

Praha - Období jarních prázdnin a lákavé pobyty v Praze s levným alkoholem nenechávají tisíce Seveřanů chladnými. Příští týden by mělo přijet dalších zhruba šest tisíc mladých Dánů. Znamená to zvýšenou pozornost jak pro policii, tak záchranáře. Ti museli i v minulých dnech řešit konflikty a úrazy vzniklé z opilosti. Nemalá část studentů je přitom ještě nezletilá. Dánský ministr zahraničí už se za chování krajanů omluvil.

Aktuálně museli strážníci řešit například konflikt turistů s pracovníky hotelu v Sokolské ulici. „Turisté prý vystříkali několik hasicích přístrojů a také srolovali koberce,“ řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Nakonec ale nebyl nikdo zadržen. „Podobně jako v dalších případech uhradili předem dánští turisté zálohu, která pokryje škody. My jsme pouze na místě počkali, než turisté odjedou, protože jich v hotelu bylo asi 150, ve věku od 15 do 25 let,“ dodal.

Školní prázdniny potrvají v Dánsku ještě příští týden, pražská policie proto posílila policejní hlídky. „My jsme nachystaní, na víkend máme připraveno dostatek policistů, takže budeme v ulicích, dokud to bude potřeba. Předpokládáme, že ještě celý příští týden,“ uvedla policejní mluvčí Eva Kropáčová. V pohotovosti je kolem sta policistů, ale i příslušníci speciální pořádkové jednotky.

Policie přihlíží odjezdu skupiny Dánů z pražského hotelu
Zdroj: ČTK
Autor: Radek Cihla

Dosud do Prahy zavítalo asi osm tisíc studentů, kteří v metropoli v průměru zůstávají dva až tři dny. Od začátku týdne policie řeší denně zhruba deset incidentů. „Problém je s tím, že oni nejsou moc organizovaní,“ podotkla mluvčí. Studenty lákají do Prahy dánské cestovní agentury. Slibují levný nocleh i pití. Čtyřdenní zájezd vyjde v přepočtu na šest tisíc korun. Studenti jsou většinou ještě nezletilí, přesto nemají problém se dostat k alkoholu. „V Praze je v podstatě možné si dělat, co chcete,“ řekl student Oliver Søndergaard.

Podle webu pražské záchranné služby zdravotníci ošetřili za poslední tři dny 28 cizinců, z nichž 16 bylo nezletilých. „Potíže jsou téměř identické - nevolnosti způsobené nadměrným požitím alkoholu, zranění hlavy a končetin při pádu v opilosti, řezná poranění o střepy,“ uvádí záchranáři.

Dánští výtržníci na záběrech bezpečnostní kamery
Zdroj: ČT24

Z dřívějších informací policie vyplývá, že studenti mají na svědomí v pražských hotelech škody za statisíce korun. Ve středu například podle policistů způsobili škodu více než 100 000 korun na vybavení hotelu ve Vladivostocké ulici. Další skupinka Dánů se zase ve stejný den v jiném hotelu v Milevské ulici poprala. Podle Kropáčové však většina způsobených škod byla uhrazena z kaucí, které studenti museli zaplatit, nebo také z jejich účtů.

Dánské cestovní kanceláře čím dál častěji nabízejí mladým Dánům levné zájezdy do Prahy za alkoholem a zábavou. Zatímco v centru Prahy stojí půllitr piva kolem 30 korun, v Kodani  jej lze pořídit i za čtyřikrát vyšší cenu.

Podle dánského velvyslance v ČR Christiana Hoppeho je Praha obecně u dánských turistů oblíbená, každoročně jich do české metropole přijede kolem 200 000. Masové zájezdy mládeže v době jarních prázdnin jsou ale relativně nový trend.

Opuštěný pokoj na jedné z ubytoven

Škody na ubytovnách často řeší kauce

K nekontrolovanému řádění dánské mládeže v Praze přitáhly v minulých dnech pozornost dvě rvačky, které skončily vážnými zraněními. Jednoho mladíka pobodala v noci v pondělí skupina asi sedmi opilců před nočním klubem v centru města, druhá násilná rvačka se strhla ve čtvrtek ráno v pražském hotelu Panorama. Spor prý byl o jednu z dívek, která byla členkou zájezdu. Za pachatele svědci označují dánského mladíka tureckého původu, který po činu z hotelu uprchl. Aby hoteliéři předešli případným škodám, vybírají často kauce. Zálohy přitom mohou dosahovat až několikanásobku ceny za ubytování. Pokud pokoj host nezničí, dostane své peníze zpět.

Dánské turistiky si všímají i tamní média či politici. Podle představitelky Dánské lidové strany Liselott Blixtové svědčí tyto zájezdy o nechvalně proslulé dánské kultuře pití alkoholu. „Jestli si mládež myslí, že je to nějaké štěstí, vyrazit si do Česka a opít se tam namol, je něco špatně,“ konstatuje. „Do značné míry ale odpovědnost spočívá na rodičích,“ dodává. V těchto názorech se s Blixtovou shodují i mnozí dánští diskutéři na internetu.


Video Noční Praha a alkohol - ráj pro Seveřany
video

Noční Praha a alkohol - ráj pro Seveřany