Úlehla musí vysvětlovat, návrh do zákona mu dodali solárníci

Praha – Poslanec ODS Tomáš Úlehla v těchto dnech musí vysvětlovat, proč chtěl v novém zákoně o odpadech prosadit výhody pro majitele solárních elektráren. Novinářům totiž přiznal, že mu návrh doporučili samotní zástupci fotovoltaické asociace. Úlehla v návrhu prosazoval, aby majitelé solárních elektráren nemuseli platit za likvidaci odstavených panelů. Kritika se na něj nyní sesypala zejména od spolustraníků z ODS.

Výhody pro provozování fotovoltaiky, které se promítnou zejména v kapsách daňových poplatníků, jsou hojným tématem diskusí už několik let. Solární energie má mezi politiky podporu, ale jen do té míry, aby nevytáhla z peněženek Čechů moc peněz. Mezi kritiky přílišných úlev se řadí i Úlehlův kolega z ODS, ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Nejen on je zřejmě překvapen počínáním svého spolustraníka.

Úlehla se přiznal, že do novely zákona o odpadech chtěl propašovat další úlevu pro majitele solárních elektráren. Vzápětí ale prozradil další okolnost, kterou občanští demokraté slyší neradi. „Já jsem ten návrh, který zpracovala asociace solárních elektráren, prostě načetl. To není můj návrh,“ sdělil telefonicky.

Solární elektrárna
Solární elektrárna

Reakce od členů strany na sebe nenechala dlouho čekat. „Není zájmem nikoho z členů ODS, aby byl poškozen návrhem jednoho z kolegů, který se nám ani neobtěžoval říct, kdo ho zaúkoloval, aby to tady ve sněmovně prosadil,“ řekla šéfka sněmovny Miroslava Němcová.

Ministr Chalupa před nedávnem sdělil, že Češi mohou kvůli špatně nastavenému systému podpory elektřiny ze solárních zdrojů zaplatit až bilion korun. Podle Chalupy za současný stav mohou poslanci, kteří v roce 2005 zákon odhlasovali, a vláda premiéra Jana Fischera. Ta prý ve druhé polovině roku 2009 a v roce 2010 tehdy již hrozivou situaci neřešila.