Dlouhodobá předpověď počasí už neřekne, kolik bude stupňů – a nesplete se

Praha - Měsíční výhled počasí vydá Český hydrometeorologický ústav novým způsobem. Zmizí z něj konkrétní čísla a budou v něm hlavně grafy - odhady na měsíc dopředu totiž nevycházejí přesně. Odborníci přiznávají, že s dlouhodobými předpověďmi jsou na samé hranici nynější vědy. Zatím jde o testovací verzi. Naostro odstartují nové výhledy od března. V každodenní předpovědi se zatím žádné změny nechystají.

Již dnes mohli diváci Událostí zjistit, jak vypadá nová dlouhodobá předpověď počasí – místo konkrétní teploty nabízejí teď meteorologové srovnání s předchozími lety. „Už nebudete úplně říkat bude tolik a tolik stupňů, ale řeknete mi: spíš to vypadá, že bude tepleji, než je obvyklé,“ konstatoval Marjan Sandev, vedoucí Centrálního předpovědního pracoviště ČHMÚ. 

Informace budou chudší o konkrétní odhady teplot, ale zato spolehlivější. „Sice bude chudší, ale daleko férovější říct, že v první dekádě bude docházet k ochlazení, v druhé dekádě k oteplení,“ dodal Marjan Sandev. Dosavadní model byl totiž úspěšný pouze zhruba ze 70 procent.

Předpověď srovnávající očekávané počasí s minulými lety je trend, který je v západní Evropě už běžný. ČHMÚ se inspiroval například v Anglii. Změní se i frekvence vydávání dlouhodobé předpovědi. „V současnosti je to jednou za deset dní, ale v budoucnosti nás to čeká každou sobotu,“ řekl meteorolog Michal Žák.

Dlouhodobá předpověď ČHMÚ:

Od poloviny února do poloviny března očekávají meteorologové, že bude chladněji než v průměru minulých let. Pravděpodobnost podprůměrných teplot – tedy méně než 1,6 stupně Celsia – je pro příští měsíc 60procentní. Možnost, že budou teploty průměrné, připouštějí meteorologové ze 30 procent, pouze desetiprocentní je pravděpodobnost, že bude do poloviny března tepleji než obvykle.

Předpověď pravděpodobných teplot

Pravděpodobné množství srážek potom bude s 60procentní pravděpodobností nadprůměrné. Že napadne 38 milimetrů, kolik činí dlouhodobý průměr, je možné z 20 procent a stejnou pravděpodobnost přisuzují meteorologové možnosti, že bude srážek méně než obvykle.

Předpověď pravděpodobného množství srážek

Průměrnou teplotu a srážky počítá ČHMÚ podle svých údajů z let 1981 až 2010. Do konce února, kdy potrvá zkušební provoz, je ale třeba brát informace s rezervou, upozornil ústav.


Video Reportáž Edity Horákové
video

Reportáž Edity Horákové