Podle Bárty pravice selhala - chrání oligopoly ovládající stát

Praha - Nejvážnější kandidát na předsedu Věcí veřejných (VV) Vít Bárta představil na volební konferenci strany nové programové desatero, mezi jehož body patří levnější život ve spravedlivém státě, boj proti korupci nebo nižší daně. Pustil se zároveň do pravicových stran, které podle něj chrání oligopoly. Bárta VV přirovnal k terminátorovi, kterého je možné rozstřílet, ale přesto vždy vytáhne do boje. Zároveň ale připustil, že strana zklamala některé své voliče. VV by se podle něj nyní měly soustředit hlavně na budoucnost. Konference poté nový prgram schválila.

„Dinosauři začali honit nás, místo abychom je zahnali z politiky,“ řekl Bárta na stranické volební konferenci v Praze. Připomněl tím hlavní volební heslo VV o „boji proti dinosaurům“, s nímž se původně pražská komunální strana dostala do sněmovny a potom i do vlády. Od loňského dubna je ale po rozštěpení v opozici.

„Věci veřejné mi připomínají terminátora. Můžete je roztavit, sešrotovat, ale druhý den je znovu najdete v útoku. Někdy chybí ruka, někdy hlava, někdy obě dvě nohy, ale stále jsou vpředu,“ uvedl Bárta s poukazem na hrdinu série amerických akčních filmů.

Bártovým projevem se prolínala kritika „impotentní pravice“ a boj proti oligarchiím, které podle něj ovládají český stát. „Selhala pravice ve schopnosti v této zemi udělat pořádek. Chrání kartelové dohody, chrání oligopoly velkých společností, které dusí konkurenceschopnost českých podnikatelů,“ prohlásil Bárta. Občané jsou podle něj vedeni k rezignaci a pasivitě. Strana by proto měla vyměnit přeškrtnutého dinosaura ve svém volebním logu za přeškrtnutého pomyslného rezignovaného občana a bojovat za to, „abychom v Čechách měli sebevědomé občany“.

Boj proti korupci s pomocí iniciativ a osobností
   
Bárta posléze v desateru vytyčil úsilí zničit nejrůznější odvětvové lobby. V boji proti korupci se chce spojit s občanskými iniciativami a osobnostmi, neboť jen na politické scéně se to nezdaří. Bárta v rámci desatera zdůraznil také snahu o zachování regionálních nemocnic, které podle něj poskytují kvalitní, ale levnější péči než ty velké. České školství chce mít „hýčkaným a preferovaným oborem“.
   
Lídr VV chce bojovat rovněž za lepší život v regionech, spravedlivé důchody, podporu poctivého podnikání nebo posílení práva na ochranu majetku. Pokládá za absurdní, když občan bránící svůj majetek skončí ve vězení za napadení lupiče.

Programové desatero Věcí veřejných podle Víta Bárty:

1) Levnější život ve spravedlivém státě

2) Boj proti korupci nevzdáme

3) Nižší daně = stejný příjem

4) Přímá volba poslanců, starostů a referenda

5) Spravedlivé důchody bez chudoby

6) Záchrana českého zdravotnictví

7) Více peněz do kvalitního školství

8) Poctivé podnikání se musí vyplatit

9) Právo na obranu: Můj dům, můj hrad

10) Plnohodnotný život v regionech


Ilustrační foto
Zdroj: isifa/LN
Autor: Viktor Chlad

Bárta už dříve připustil, že prioritou VV i jeho osobně se v roce 2014 místo parlamentních stanou především komunální volby. VV by podle něj měly mít maximum opozičních obecních zastupitelů. Je to nejúčinnější cesta pro „vykořenění kmotrů, kteří nás zničili na úrovni Poslanecké sněmovny“.

I tak šance strany na další politický úspěch nejsou příliš velké. Přestože se Věci veřejné snaží profilovat kritikou církevních restitucí či omezením hazardu, jejich podpora stále klesá a ve svých řadách mají pouhých 850 členů.

Bárta byl obviněn z uplácení, případ ještě neskončil

Bárta odešel z vedení strany loni v dubnu, kdy kvůli obvinění z uplácení pozastavil své členství ve Věcech veřejných. Odvolací soud ho zprostil viny, státní zástupkyně se ale odvolala a případ ještě nekončí.