Nečas má svého kandidáta na šéfa obrany, jméno ale neprozradil

Praha – Zástupci vládní koalice se stále nedohodli na kandidátovi pro funkci ministra obrany. Premiér Petr Nečas v Otázkách Václava Moravce řekl, že on už konkrétní jméno má - zatím si ho ale nechal pro sebe. Už dřív se objevily spekulace, že by obraně mohl šéfovat někdejší náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Toho ale neschvaloval kvůli jeho práci v armádě zbytek koalice. Politického kandidáta by preferovala i sociální demokracie.

Otázka, zda nového šéfa obrany jmenuje ještě dosluhující prezident Václav Klaus, nebo už Miloš Zeman, je podle Nečase irelevantní. Přesto by byl Nečas rád, kdyby se jmenování stihlo ještě do 8. března, kdy se úřadu ujme Miloš Zeman. „Ve chvíli, kdy do konce volebního období zbývá rok a čtvrt, omezuje to některé kandidáty, protože je jasné, že některé koncepční představy by nemohli realizovat,“ uvedl Nečas s tím, že svého kandidáta má.

Neděje se nic dramatického, tvrdí premiér

Dva a půl měsíce trvající výběr šéfa obrany nevidí premiér jako velký problém. „Procedura je komplikovanější než při jmenování jiných ministrů, kde většinou stačí dohoda s jednou koaliční stranou, které resort patří. Tady to vyžaduje souhlas všech tří stran. Musí to být nestraník a člověk, který má odborný kredit. Tyhle problémy řešily i vlády v minulosti. Nemyslím, že se děje něco dramatického.“ Diskusi o novém ministrovi obrany podle Nečase zbrzdila i kandidatura předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga v prezidentských volbách, byl prý v době kampaně „politicko-koaličně nepoužitelný“.

Koaliční strany TOP 09 a LIDEM dávají najevo, že nechtějí, aby se ministrem obrany stal člověk, který vedl Generální štáb Armády ČR. „Bylo by vhodnější, aby v čele ministerstva obrany – stejně jako ministerstva vnitra – stál politický představitel, který bude mít jasný politický mandát. A bude to současně někdo, kdo se bude v problematice orientovat,“ připustil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka s tím, že to ale nevidí jako nepřekonatelnou překážku.

Najít ministra v řadách ODS by nebyl problém

Ministerstvo obrany vede od prosincového odvolání Karolíny Peake osobně premiér Nečas. „Jak jsem zopakoval už v prosinci, nemám zájem zůstávat v resortu ani o sekundu déle, než je nezbytně nutné. Dokázali bychom vygenerovat ministra obrany z řad ODS bez problémů během 24 hodin. Nicméně respektujeme politickou dohodu, která byla uzavřena. To znamená, že to má být nestranický odborník a člověk, který musí odborně i politicky vyhovovat všem třem politickým stranám. Což je svým způsobem problém.“

Nečasovým kandidátem by mohl být nynější první náměstek na ministerstvu a někdejší náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Premiér to nepopřel, Picka naopak označil za úřadujícího ministra. Bývalého generála Nečas vrátil do jeho funkce poté, co jej osmidenní ministryně obrany a šéfka LIDEM Karolína Peake z tohoto postu odvolala. Byl to jeden z jejích kroků, pro které o ministerské křeslo před Vánocemi přišla.

Mezi další ministerské adepty byl řazen zejména velvyslanec v Berlíně Rudolf Jindrák. Zmiňován byl ale například také nynější velvyslanec u NATO a někdejší náměstek na obraně Jiří Šedivý či velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar. V posledních dnech se zase proslechla jména generálního sekretáře ministerstva Jana Vylity nebo někdejšího šéfa vojenského zpravodajství Ondřeje Páleníka.

Prázdné ministerstvo se nelíbí ani Klausovi

Kritika kvůli prázdnému křeslu ministra obrany se na Nečase snesla i od prezidenta Václava Klause, který považuje situaci za neudržitelnou: „Skoro automaticky jsem myslel, že v prvních dnech ledna za mnou přijde pan premiér s nějakým návrhem. To se nestalo. A nemáme první týden ledna a nemáme už ani první týden února. To dobře není,“ uvedl ve čtvrtek Klaus při návštěvě Jihočeského kraje.