Soudní stání? Nejlépe blízko bydliště

Praha – Ministerstvo spravedlnosti chce přesunout začátek většiny civilních sporů k okresním soudům. Všechny obchodní rozepře a žaloby na ochranu osobností by se tak mohly odehrávat blíže domovu zainteresovaných aktérů. Soudci ale varují – okresní soudy jsou už teď přetížené a takový krok může způsobit kolaps.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Henryk T. Kaiser

Může se totiž stát, že se soudní proces „rozpůlí“. To znamená, že jednu věc musí žalující i obžalovaní řešit u okresního soudu a druhou zase na krajském. Výslechy, soudní jednání, to vše se musí absolvovat dvakrát. Proces je pak zdlouhavý a náročný. Ministerský plán přesunout žaloby na ochranu osobnosti na okresní soudy, by mnohým ušetřil také dvojité psychické trápení. 

V Praze od sebe krajský a okresní soud dělí někdy jen cesta přes dvůr, jinde jsou to ale třeba desítky kilometrů. Přesun začátku většiny sporů na úroveň okresů má podle ministerstva nejen zjednodušit přístup lidí k soudům, ale odstranit taky častý problém – že nevědí, kde mají svůj spor vést. Tyto pochybnosti totiž soudní řízení zbytečně komplikují. 

Optimismus ministerstva ale nesdílí soudci – podle prezidenta jejich unie Tomáše Lichovníka mají právě okresní soudy už dnes práce až moc. „Přenesení prvostupňové agendy z krajských soudů na okresní by opravdu mohlo vést až ke kolapsu okresních soudů,“ upozorňuje. To se pak údajně promítne do všech řízení a občané budou déle čekat na vyřízení svých sporů. 

Zákonodárci navíc plánují právě na okresní soudy od příštího roku poslat i všechny rozepře lidí a mobilních operátorů o nezaplacené faktury. Ty teď řeší Český telekomunikační úřad a jen loni jich bylo přes 200 tisíc.