Vězení je novým domovem poslance Pekárka

Hradec Králové - Poslanec Roman Pekárek nastoupil v Hradci Králové do vězení. Zákonodárcem, kterým se stal díky odchodu jednoho z rebelujících poslanců ODS, zůstává nadále. Za mříže Pekárka poslal soud kvůli tomu, že si v roce 2009 jako místostarosta řekl o milionový úplatek. Pekárek, který nedávno pozastavil své členství v ODS, dál trvá na své nevině.

„Výkon mandátu jsem řešil se svými asistenty i s dalšími kolegy, samozřejmě je to teď ztížené. Co se týče asistentů, tak ti teď budou mít samozřejmě několikanásobně více práce, než by měli za normální situace,“ prohlásil Pekárek, který dodal, že by se rád účastnil i jednání sněmovny. Sám ale pochybuje, že mu to bude umožněno. Poslední den na svobodě strávil balením, do věznice dorazil s taškou, ve které měl osobní věci i knihy. „No, není to nic moc, jít na pět let do vězení, ještě odsouzený za těchto podmínek, to bych nepřál nikomu z vás,“ řekl novinářům.

Do Vazební věznice v Hradci Králové dorazil ve 14:30. Dnešek pro něj byl posledním dnem, kdy do vězení mohl nastoupit. Později by už nedodržel stanovenou lhůtu, která začala běžet převzetím soudní výzvy k nástupu do vězení.

Mluvčí hradecké věznice Václav Kárník:

„Žádná mimořádná opatření nepřipravujeme, podmínky jsou pro všechny stejné. Je umístěn na celu na příjmové oddělení a podrobí se ještě preventivní vstupní prohlídce. Ten proces trvá přibližně týden, po této době je umístěný do konkrétní věznice. O umístění rozhoduje zaměstnanec Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR.“


Z vězení plánuje odsouzený poslanec podat dovolání k Nejvyššímu soudu. „Odsouzení mohou docházet do zaměstnání, pokud jsou ředitelem věznice puštěni. Mohou jezdit domů na přerušení výkonu trestu, mohou chodit na volné vycházky,“ vysvětlil mluvčí věznice Václav Kárník k takzvanému mírnému režimu.

Video Reportáž Terezy Kručinské a Terezy Strnadové o Romanu Pekárkovi
video

Reportáž Terezy Kručinské a Terezy Strnadové o Romanu Pekárkovi

Případ Pekárka i za korupci vazebně stíhaného Davida Ratha z ČSSD inspiroval sněmovnu k tomu, aby postavení zákonodárců za mřížemi začala řešit. Zatím v prvním čtení prošel zákon o odejmutí platu i mandátu poslancům odsouzeným k nepodmíněnému trestu. 

Případů politiků za mřížemi totiž poslední dobou přibývá. Policie před týdnem zatkla někdejšího radního moravskoslezského kraje a zastupitele ČSSD Jana Stoklasu, který měl nastoupit trest za úvěrový podvod. Vězení se vyhýbá také bývalý poslanec ČSSD Petr Wolf, po němž nyní pátrají policisté. A za mříže zatím kvůli zdravotnímu stavu nenastoupil ani bývalý senátor za ODS Alexandr Novák.